Ukrajinski uporniki sestrelili vojaški letali

Ukrajinski vojaški letali naj bi sestrelili 45 kilometrov od kraja, kjer je strmoglavilo malezijsko potniško letalo.

Objavljeno
23. julij 2014 19.47
UKRAINE-CRISIS/DONETSK
Mo. B., Delo.si, B. Č., zunanja politika
Mo. B., Delo.si, B. Č., zunanja politika

Doneck, Lugansk - Šesti dan po strmoglavljenju malezijskega potniškega letala na vzhodu Ukrajine na območjih, ki so še vedno pod nadzorom proruskih upornikov, še vedno divjajo spopadi. Danes naj bi uporniki sestrelili tudi dve ukrajinski vojaški letali. »Usoda pilotov še ni znan,« je povedal tiskovni predstavnik vojske Oleksij Dmitraškivski, ki je zatrdil, da so ju sestrelili približno 45 kilometrov od kraja, kjer se je končal let MH17.

Navedbe ukrajinske vojske je po poročanju britanskega Reutersa delno potrdil tudi poveljnik samoobrambe donecke ljudske republike Igor Strelkov, ki je dejal, da so danes sestrelili eno letalo, pilot pa da je še pravočasno izskočil. Več podrobnosti ni hotel razkriti.

Po poročanju tujih medijev so se danes v Donecku in Lugansku nadaljevali siloviti spopadi med uporniki in vladnimi silami. Kijev je včeraj sporočil, da se separatisti z obrobja Donecka umikajo v središče mesta. Tamkajšnji prebivalci so povedali, da orožje ne potihne niti ponoči. Zdravstveni viri so potrdili še, da je samo v regiji Doneck od začetka ukrajinske krize umrlo 432 ljudi, več kot 1000 je ranjenih.

Dominik Stillhart, predstavnik mednarodnega odbora Rdečega križa, je danes sporočil, da organizacija spopade v Ukrajini obravnava kot državljansko vojno. »Spopadi na vzhodu Ukrajine še naprej terjajo žrtve med civilisti. Vse strani pozivamo, naj spoštujejo mednarodno humanitarno pravo,« je povedal.

Uradna klasifikacija Ukrajine med države, v katerih divja državljanska vojna, med drugim pomeni, da bi lahko sčasoma tistim, ki sodelujejo v spopadih, na mednarodnih sodiščih sodili zaradi vojnih zločinov.

Večja in modernejša ruska črnomorska flota

Rusija je sicer danes sporočila, da je začela širiti in modernizirati črnomorsko floto, nastanjeno na polotoku Krim. »Danes smo začeli vzpostavljati močno črnomorsko floto. Baze in posadke pripravljamo na nove ladje in podmornice,« je v sporočilu vojakom razkril poveljnik črnomorske flote Aleksander Vitko. Po njegovem v modernizaciji flote leži osnova za njeno prihodnost tako kratkoročno kot dolgoročno, poroča STA.

Ruski predsednik Vladimir Putin je na torkovem zasedanju ruskega nacionalnega varnostnega sveta dejal, da bo Rusija krepila svojo obrambo, da bi tako odgovorila na vse večji vpliv zveze Nato blizu svojih meja. »Vse obrambne ukrepe je treba izvesti nemudoma in popolnoma, še posebej na Krimu in v Sevastopolu, kjer bomo morali praktično iz nič vzpostaviti vojaško infrastrukturo,« je po poročanju STA dejal Putin.

Dodatna ukrajinska mobilizacija

Tudi Porošenko je podpisal ukaz o novi, delni mobilizaciji, ki jo je v torek vrhovna rada potrdila, v razpravi, med katero je član stranke regij nekdanjega predsednika Viktorja Janukoviča opozoril na nadaljevanje ubijanja svojih državljanov, pa se je spet vnel spopad s pestmi. Dodatna mobilizacija je po besedah Andreja Parubija, nekdanjega »komandanta« evromajdana, ki zdaj vodi svet za nacionalno varnost, nujna, ker Rusija »teroristom« še vedno pošilja orožje in bojevnike.

V času, ko se je svet ukvarjal z usodo strmoglavljenega letala, se je državljanska vojna v Ukrajini nadaljevala. Oblasti in uporniki so ustavili ogenj le na širšem območju katastrofe, v mestih Lugansk in Doneck ter njuni okolici pa se spopadi niso umirili. O tem, koliko ljudi je do zdaj umrlo v tem, kar v Kijevu imenujejo »protiteroristična operacija«, ni podatkov.

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi je pred dnevi objavila poročilo, v katerem navaja pričevanja zdravnikov iz Luganska. Samo v tem mestu na skrajnem vzhodu Ukrajine s približno 425.000 prebivalci je bilo junija in julija ubitih 250 civilistov, več kot 850 pa jih je bilo ranjenih. Ti podatki ne vključujejo padlih ali ranjenih bojevnikov. Ukrajina je postala tudi najnevarnejša država na svetu za novinarje. Po podatkih Mednarodnega inštituta za varnost obveščanja (INSI) je v prvi polovici tega leta v Ukrajini umrlo sedem novinarjev, večinoma Rusov.