Umrl je Ivica Račan

V zagrebški bolnišnici Rebro je zgodaj davi ob 3.05 za posledicami kratke, a hude bolezni, umrl nekdanji hrvaški premier Ivica Račan. Ponoči so mu odpovedali vsi vitalni organi.

Objavljeno
29. april 2007 18.33
Račan: Kot premier nisem vedel, da je dobil Gotovina ponarejen potni list
Zagreb/Ljubljana - V zagrebški bolnišnici Rebro je zgodaj davi za posledicami kratke, a hude bolezni, umrl nekdanji hrvaški premier Ivica Račan, je sporočil urad njegove Socialdemokratske stranke (SDP) za stike z javnostmi.

Zdravniški konzilij: Račan umrl po odpovedi vitalnih organov

Iz hrvaškega zdravniškega konzilija so po davišnji smrti nekdanjega premiera Ivice Račana sporočili, da se je zdravstveno stanje umrlega v noči na nedeljo naglo poslabšalo. Račanu so namreč odpovedali vitalni organi in kljub intenzivnemu zdravljenju je zdravstveno stanje nekdanjega premiera postalo kritično, ob 3.05 danes pa je preminil, je povedal predstavnik zdravstvenega konzilija Mirando Mrsić.

63-letni Račan je bil zaradi raka od 24. marca v zagrebški bolnišnici Rebro, potem ko so mu v Münchnu sredi februarja odstranili metastaze v desni rami in mu zaradi primarnega tumorja na sečevodu odstranili levo ledvico, ureter in limfne vozličke.

Po Račanovi vrnitvi z operacije raka v Münchnu konec marca, so mu v zagrebškem kliničnem centru odkrili metastaze na možganih, zaradi česar so ga poslali na intenzivno zdravljenje, v okviru katerega so mu opravili obsevanje z gama žarki, ki naj bi uničilo elemente tumorja. Kasneje je Račan prestal tudi operacijo hematoma na desni rami.

Umik iz politike in javnega življenja

Iz politike in javnega življenja se je nekdanji hrvaški premier umaknil 31. januarja, ko so zdravniki ugotovili, da ima raka, po poslabšanju zdravja pa je 11. aprila uradno odstopil s čela največje opozicijske SDP.

Ob Račanu so bili v njegovih zadnjih trenutkih le njegovi najbližji. Na spletni stani SDP so ob Račanovi smrti zapisali, da je Hrvaška ostala brez človeka, ki je neizpodbitno zaznamoval življenje hrvaških državljanov in zgodovino države, in dodali, da so bili v središču Račanovh političnih ciljev človek, človeška sreča in blagostanje.

Na spletni strani SDP so še poudarili, da je Račan eden najzaslužnejših politikov za preoblikovanje Hrvaške v moderno demokracijo, za njeno neodvisnost in krepitev socialnodemokratske miselnosti v državi. Na spletni strani stranke so med drugim še dodali, da je Račan, hrvaški premier med letoma 2000 do 2003, v obdobju vodenja hrvaške vlade Hrvaško odprl svetu in jo povedel na pot evropskih integracij.

Žalna slovesnost ob Račanovi smrti bo v sredo

Žalna slovesnost ob smrti nekdanjega hrvaškega premiera Ivice Račana bo potekala v sredo v koncertni dvorani Vatroslav Lisinski v Zagrebu, so danes sporočili iz Socialdemokratske stranke (SDP). Hrvaški sabor bo medtem žalno sejo opravil v četrtek, je napovedal predsednik sabora Vladimir Šeks.

Na sedežu SDP v Zagrebu bo od danes od 13. ure odprta žalna knjiga. Žalno knjigo so že odprli v hrvaškem saboru, na hrvaški vladi pa jo bodo odprli v ponedeljek. Datuma Račanovega pogreba medtem v SDP ne bodo razkrili, saj bo na željo umrlega potekal le v krogu družine in najožjih prijateljev.

Mesić: Račan Hrvaško usmeril na evropsko pot

Na smrt nekdanjega hrvaškega premiera Ivice Račana so se danes odzvali hrvaški predsednik Stipe Mesić, hrvaška vlada in predstavniki hrvaških parlamentarnih strank. Hrvaški politični vrh je ob tem smrt nekdanjega premiera, ki je umrl v noči na nedeljo, označili za veliko izgubo.

"Ivica Račan je bil predsednik hrvaške vlade v zahtevnem obdobju od leta 2000 do 2003. Vplival je na spremembe, krepitev mednarodnega položaja in približevanje Hrvaške Evropi," so sporočili iz urada hrvaške vlade za odnose z javnostmi. Hrvaška vlada je izrazila sožalje Račanovi družini, prijateljem in strankarskim kolegom ter ocenila, da je bil Račan priča in soudeleženec vsega pomembnejšega političnega dogajanja na Hrvaškem v zadnjih desetih letih.

Hrvaški predsednik Mesić je medtem poudaril, da je pokojni s svojim političnim in osebnim delovanjem pustil močan pečat v novejši hrvaški zgodovini. Po mnenju Mesića je Račan omogočil demokratične spremembe v državi in Hrvaški odprl pot v Evropo.

Da je Hrvaška z Račanom izgubila značajnega, pomembnega in velikega človeka, je menil predsednik hrvaškega sabora Vladimir Šeks. "Odšel je človek, ki se je v zadnjem desetletju na političnem in javnem prizorišču izkazal kot državnik, politik, bivši predsednik vlade in predstavnik v saboru,"je poudaril Šeks in dodal, da je Račan v času razpada nekdanje Jugoslavije sprejel in se lotil spreminjanja takratnega političnega sistema in ideologije ter Hrvaški odprl pot v Evropo.

Odziv predstavnikov hrvaških parlamentarnih strank


Po smrti Račana, ki je umrl zaradi raka, so se odzvali tudi predstavniki hrvaških parlamentarnih strank. Po njihovem mnenju je smrt nekdanjega premiera nenadomestljiva izguba za hrvaško politično življenje, pri čemer so poudarili predvsem njegovo vlogo pri ustvarjanju neodvisne Hrvaške in njene demokratizacije.

Predsednica Hrvaške narodne stranke (HNS) in podpredsednica sabora Vesna Pusić je ob tem poudarila, da je bil Račan edini človek, ki je vedel, kako dosegati kompromise med različnimi mnenji v času, ko je z njim sodelovala v koalicijskih pogajanjih.

Predsednik Hrvaške kmečke stranke (HSS) Josip Friščić je medtem poudaril, da je Račan posvetil svoje življenje razvoju socialne demokracije in da je prav on z odhodom s kongresa jugoslovanskih komunistov v Beogradu odprl pot hrvaškemu osamosvajanju.

Po mnenju Anteja Džapića iz Hrvaške stranke prava (HSP) in Đurđe Adlešić iz Hrvaške socialno-liberalne stranke (HSLS) je smrt Ivice Račana nenadomestljiva izguba za Račanovo družino in stranko, pa tudi za hrvaško politično življenje.

Račanova SDP, s čela katere je Račan uradno odstopil po poslabšanju zdravja 11. aprila, bo novega predsednika stranke izbirala 2. junija na izredni volilni konvenciji. Kandidaturo za nasledstvo Ivice Račana je za zdaj prijavil le Zoran Milanović, član izvršilnega odbora stranke.

Drnovšek ob smrti Račana globoko presunjen

Predsednik republike Janez Drnovšek je ob davišnji smrti Ivice Račana izrazil globoko presunjenost. Kot je zapisal, "ga je globoko presunila smrt dolgoletnega prijatelja in sopotnika pri zapletenih političnih projektih, ki so Hrvaško in Slovenijo, dve prijateljski sosednji državi, popeljali na pot demokracije in napredka", so danes sporočili iz urada predsednika države.

Drnovšek je izrazil sožalje članom Račanove družine, njegovim sodelavcem in hrvaški javnosti. "Odšel je človek, ki ga je krasilo zaupanje v prihodnost in odgovornost do tistega, kar je lahko on sam prispeval k temu, da bo prihodnost boljša. S hvaležnostjo se spominjam najinega sodelovanja in ustvarjalnih trenutkov, ki sva jih preživela skupaj," je še poudaril Drnovšek.

Slovenski politiki izrazili sožalje

Predsednik vlade Janez Janša je danes hrvaškemu kolegu Ivu Sanaderju izrazil sožalje ob smrti Ivice Račana. V sožalni brzojavki je Sanaderja prosil, naj izraze sočutja prenese tudi družini pokojnega, so sporočili iz kabineta premiera.

Sožalje je članom in vodstvu SDP izrazil tudi predsednik SD Borut Pahor. Po Pahorjevih besedah je prerana smrt Ivice Račana vzela hrvaški in evropski socialni demokraciji uglednega in pomembnega voditelja.

Socialni demokrati se bodo Račana po Pahorjevih besedah spominjali kot dolgoletnega sopotnika velikih sprememb tako v SD kot v SDP, kot poštenega in naprednega človeka ter iskrenega prijatelja. "Vedno nas bodo vezali spomini na sodelovanje v skupnih prizadevanjih za demokratičen razvoj v obeh državah in na uveljavljanje vrednot sodobnega evropskega socialdemokratskega gibanja," je še poudaril Pahor v pismu vodstvu SDP.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je medtem izrazil sožalje hrvaški zunanji ministrici Kolindi Grabar Kitarović in jo prosil, da izraze sočutja prenese tudi sorodnikom pokojnika, so sporočili iz MZZ.

Ob Račanovi smrti sožalje tudi iz tujine


Ob smrti Ivice Račana so danes izrazili sožalje hrvaški član predsedstva BiH Željko Komšić in zunanji minister BiH Sven Alkalaj ter srbski predsednik Boris Tadić, odzvala pa sta se tudi avstrijski kancler in vodja avstrijskih socialdemokratov (SPÖ) Alfred Gusenbauer ter evropski poslanec Hannes Swoboda. Gusenbauer je ob Račanovi smrti poudaril, da je napredek Hrvaške v veliki meri povezan z Račanovim delom.

Po Gusenbauerjevih besedah je Ivica Račan bistveno pripomogel k demokratizaciji Hrvaške. Avstrijski kancler in vodja avstrijskih socialdemokratov je ob tem dodal, "da je Račanovo prizadevanje omogočilo, da je ta država postala del družine evropskih narodov, njegova osebnost, sposobnost posredovanja in vizija pa so mu omogočile, da je postal eden najvidnejših politikov v regiji".

Poslanec SPÖ, podpredsednik evropskih socialistov (PES) in poročevalec o napredku Hrvaške na poti v Evropsko unijo Hannes Swoboda je medtem poudaril, da nosi predvsem Račan zasluge za to, da je Hrvaška po obdobju predsedovanja Franja Tuđmana stopila na pot približevanja Evropi. Swoboda je ob tem poudaril predvsem pomen javne razprave na Hrvaškem o aktivnostih določenih vojaških predstavnikov med vojno v nekdanji Jugoslaviji.

Odzval se je tudi srbski predsednik Boris Tadić, ki je izrazil sožalje hrvaškemu predsedniku Stipetu Mesiču, hrvaškim državljanom in Račanovi družini.