Aleksej II. bi moral še ta mesec obiskati Dunaj, kjer naj bi posvetil prenovljeno pravoslavno katedralo in se sestal z avstrijskim predsednikom Heinzem Fischerjem.
Sožalja cerkvenih voditeljev in političnega vrha
Cerkveni voditelji z vsega sveta, vključno s papežem Benediktom XVI., so se danes na rusko pravoslavno cerkev obračali z izrazi sožalja ob smrti patriarha Alekseja II.
Papež Benedikt XVI. je v sporočilu sinodi ruske pravoslavne cerkve zapisal, da je zaradi smrti moskovskega patriarha "globoko užaloščen" in ob tem vsem članom ruske pravoslavne cerkve izrazil iskreno sožalje. Obenem je spomnil na njegovo "pogumno bitko za obrambo človeške in evangelijske resnice, še posebej na evropski celini".
Izrazom sožalja so se pridružile tudi srbska, grška in makedonska pravoslavna cerkev. Grška pravoslavna cerkev je ob tem poudarila, da je bil Aleksej II. "plemenit krmar", ki je "tri desetletje vodil čoln ruske pravoslavne cerkve skozi viharne čase v obdobje duhovnega preporoda". Sožalje ob smrti Alekseja II. je izrazila tudi gruzijska pravoslavna cerkev, ki je patriarha imenovala "prijatelja gruzijske cerkve in gruzijskega naroda". Odnosi med rusko in gruzijsko pravoslavno cerkvijo so sicer odsevali včasih težavne odnose med obema državama. Čeprav sta si po tradiciji blizu, so tako ozemeljski spori prišli na dan tudi v odnosu med obema cerkvama.
Cerkvenim voditeljem so se pri žalovanju za preminulim patriarhom pridružili tudi ruski državniki. "Našo državo, našo družbo je doletela velika žalost," je sporočil Predsednik Dmitrij Medvedjev in 79-letnega Alekseja II. označil "ne le za uglednega verskega voditelja", temveč tudi za "velikega ruskega državljana". Dodal je še, da je prav z njim povezan "vzpon ruske pravoslavne cerkve". Ruski premier Vladimir Putin je medtem patriarha označil za "izjemno osebnost", ki je s podporo ruske vlade storil veliko za "vzpostavitev nove ruske suverenosti".
Patriarh ruske pravoslavne cerkve Aleksej II. je bil osebnost, ki mu je po več desetletjih represije nekdanje Sovjetske zveze uspelo ponovno vzpostaviti avtoriteto ruske pravoslavne cerkve. Aleksej II. je svojo cerkveno kariero zgradil še v času, ko so rusko cerkev nadzirale sovjetske oblasti, nato pa je sklenil zavezništvo z novo rusko državo pod vodstvom Borisa Jelcina in Vladimirja Putina.
Oseba s karizmo
Veljal je za osebo s karizmo, ki ga je odlikovalo prijazno izražanje in moralna avtoriteta med milijoni ruskih vernikov, njegova osebnost pa je bila vedno ujeta v globoko hierarhično naravo njegove vloge.
Stališča Alekseja II. glede zunanjepolitičnih vprašanj so bila večinoma na liniji s Kremljem; kritiziral je napade zveze Nato na Jugoslavijo, vojno v Iraku pod vodstvom ZDA in zagovarjal pravice Rusov v nekdanji Sovjetski zvezi. Njegovo vlogo v mednarodni areni pa je zaznamoval predvsem hladen odnos do katoličanov. Vedno znova je zavračal, da bi se srečal s papežem Janezom Pavlom II. in njegovim naslednikom Benediktom XVI.
Aleksej II. se je rodil 23. februarja 1929 kot Aleksej Ridiger v estonskem Tallinnu družini ruskih emigrantov. Leta 1961 je bil izvoljen za episkopa Tallinna in Estonije, čez tri leta pa je postal arhiepiskop. Leta 1968, ko je bil star 39-let, je postal metropolit Novgoroda in Leningrada, kar je ostal vse do leta 1990, ko je bil izvoljen za novega patriarha ruske pravoslavne cerkve. Na tem položaju je tik pred razpadom Sovjetske zveze nasledil umrlega patriarha Pimena I.
Ločil, da bi postal menih
Bil je poročen, a se je ločil, da je lahko leta 1961, ko je nekdanji voditelj nekdanje Sovjetske zveze Nikita Hruščev sprožil protiversko kampanjo, postal menih.
Kot navaja spletna Wikipedia, ki se sklicuje na Britansko enciklopedijo, je bil Aleksej II. prvi patriarh v zgodovini Sovjetske zveze, ki je bil izvoljen brez pritiska vlade, volitve pa so bile tajne. V njegovem času je vera pridobila vpliv v šolah, zaporih, bolnišnicah in vojski.
V času Alekseja II. so v središču Moskve v vsem sijaju ponovno zgradili mogočno katedralo Kristusa Odrešenika, ki so jo uničili v času sovjetskega diktatorja Stalina in na njenem mestu zgradili letno kopališče.
"Patriarh Aleksej II. je vodil cerkev v času velike preobrazbe. To nalogo je izpolnil z veliko odgovornostjo in ljubeznijo do ruske tradicije," je v odzivu na novico v Vatikanu dejal tajnik papeškega sveta za promocijo krščanske enotnosti Brian Farrell.