Uporaba opiatov na zahodnih trgih stagnira ali pada

Pridelava opija je je od leta 2008 padla za 16 odstotkov, kar je predvsem posledica zmanjšanja pridelavi maka v Afganistanu, kjer proizvedejo in izvozijo 98 odstotkov svetovnega opija.

Objavljeno
24. junij 2009 22.04
Posodobljeno
25. junij 2009 06.00
Mo. B.
Mo. B.
Ženeva - Letno poročil Združenih narodov o drogah je pokazalo, da svetovno trgovanje z kokainom, opiati in marihuano, stagnira oz. pada. Pridelava opija je je od leta 2008 padla za 16 odstotkov, kar je predvsem posledica zmanjšanja pridelavi maka v Afganistanu, kjer proizvedejo in izvozijo 98 odstotkov svetovnega opija.

Uporaba opiatov na zahodnih trgih stagnira ali pada, medtem ko se pridelava in uporaba sintetičnih drog viša, predvsem v razvitem svetu. Poročilo pravi, da je proizvodnja sintetičnih drog v preteklosti veljala za obrobno dejavnost, sedaj pa vse bolj pridobiva osrednji položaj na ilegalnem trgu. Predstavnik Urada za droge in kriminal ZN, Antonio Maria Costa, je v poročilu še posebej poudaril svoje stališče proti legalizaciji drog, saj bi bila to „zgodovinska napaka."

Manj drog zaradi bojev med karteli


V Kolumbiji je proizvodnja kokaina padla za 18 odstotkov, vzrok za to Costa pripisuje boju med karteli v Mehiki in Srednji Ameriki, ki se borijo za prevladujoči položaj na trgu. 50 milijard dolarjev vreden posel z drogami se trenutno drastično spreminja. Pojasnil je še, da se rezultati boja proti drogami, že kažejo, saj se je preprodaja drog zmanjšala, vendar opozarja, da evropska potreba po kokainu priliva ogenj na politično in regionalno nestabilnost nekaterih držav, še posebej Gvineje Bissau.

Poročilo pa kaže pomanjkljivo sliko o pridelavi sintetičnih drog, saj lahko te pridelujejo povsod po svetu in nekateri podatki kažejo, da se pridelava in uporaba veča. Veliki laboratoriji se nahajajo v južno-vzhodni Aziji, ki proizvajajo ogromne količine sintetičnih drog.