Uspeh ni zagotovljen

Britanska vlada je opozorila, da morebiti ne bo uspela zagotoviti dogovora o proračunski perspektivi Unije, kljub temu da je pripravljena zmanjšati obseg rabata.

Objavljeno
03. december 2005 18.36
London - Britanska vlada je danes, po tednu dni obsežne diplomacije po evropskih državah, opozorila, da morebiti ne bo uspela zagotoviti dogovora o proračunski perspektivi Unije za obdobje od leta 2007 do leta 2013, kljub temu, da je pripravljena zmanjšati obseg rabata, ki ga prejema iz proračunske blagajne EU.

Britanski minister za evropske zadeve Douglas Alexander je danes izjavil, da za zdaj še ni jasno, ali bo na srečanju evropskih voditeljev 15. decembra v Bruslju dosežen sporazum o proračunu EU za obdobje 2007-2013. "Mislim, da bomo ob koncu prihodnjega tedna imeli jasnejšo predstavo o tem, ali je dogovor dejansko mogoč," je povedal Alexander za britansko televizijo BBC. "Menim, da bo za nas zelo slabo, v kolikor dogovor ne bo dosežen, vendar pa se lahko zgodi, da bomo pristali ravno tu."

Uradni britanski predlog še ni znan

Britansko predsedstvo EU doslej še ni uradno predstavilo predloga za pogajanja o prihodnji finančni perspektivi, o kateri bodo evropski voditelji dogovor skušali doseči 15. in 16. decembra v Bruslju, neuradno pa se je izvedelo, da London načrtuje 10-odstotno znižanje sredstev za kohezijo v primerjavi z junijskim luksemburškim predlogom. Omenjena sredstva so povečini namenjena za financiranje razvoja novih članic, ki zaostajajo za razvojnim povprečjem povezave, zato so te že izrazile nezadovoljstvo.

Blair pod velikim pritiskom

Blair je zaradi pogajanju o proračunu EU pod velikim pritiskom. V kolikor mu ne bo uspelo doseči dogovora o evropskem proračunu, bo predsedovanje njegove države ocenjeno kot neuspešno, obenem pa se bo zmanjšal tudi njegov ugled svetovljanskega državnika. Vendar pa bi britanska javnost pristanek na odpravo britanskega rabata ocenila kot predajo Franciji, kar bi lahko sprožilo povratne reakcije znotraj britanske politike.

Proračunski popust oziroma rabat je Veliki Britaniji daljnega leta 1984 z znamenitim stavkom "Svoj denar hočem nazaj!" izborila takratna britanska premierka Margaret Thatcher. Zaradi vztrajanja Londona, ki se je bil o rabatu pripravljen pogovarjati le ob jasnem zagotovilu o začetku reforme strukture proračuna, še posebej njenega kmetijskega dela, ki pa je do leta 2013 zamrznjen že od oktobra 2002 in čemur vztrajno nasprotuje Francija, so propadla tudi že pogajanja o novi finančni perspektivi na junijskem vrhunskem zasedanju Unije.

Britanski predstavniki neuradno sicer priznavajo, da v prihodnjem proračunskemu obdobju EU sedanje višine rabata ni moč zadržati. Zaradi širitve EU na deset novih članic leta 2004 bi Velika Britanija ob sedanji višini rabata prešla iz druge največje plačnice sredstev v drugo najmanjšo.

Za preprečitev morebitnih kritik naj bi London pristal na občutno zmanjšanje rabata; po navedbah medijev bi se lahko rabat zmanjšal do 15 odstotkov. V skladu z omenjenim kompromisom, s katerim se želi Blair izvleči iz velike zagate, bi Francija in Velika Britanija v evropsko blagajno prispevali približno enako višino sredstev.

V predlogih, na katerih trenutno delamo, bi obstajala približna enakopravnost med državami približno enake velikosti, je danes še pojasnil Alexander.

Britanski predlog o zmanjšanju rabata pa je že razburil tudi domače medije. Tako je časnik The Daily Mail v petek na prvi strani članek o omenjenem kompromisu naslovil z besedami "Velika prevara", saj naj bi Blair izdal britanske interese.