Bejrut/Washington/Damask - V predmestju Bejruta je bil danes v atentatu ubit libanonski minister za industrijo Pierre Gemajel. Gemajla, enega od krščanskih ministrov v libanonski vladi, je ustrelil neznanec. Po napadu so ga odpeljali v bolnišnico, a so kasneje iz njegove stranke krščanskih falangistov sporočili, da je na poti v bolnišnico podlegel poškodbam.
Gemajel, sin nekdanjega libanonskega predsednika Amina Gemajla, je bil privrženec protisirske struje v libanonskem parlamentu, njegov umor pa bo verjetno še dodatno zapletel razmere v Libanonu, kjer šiitsko gibanje Hezbolah grozi, da bo odstranil vlado, če sami ne bodo dobili več pristojnosti.
24-članska libanonska vlada je v težkem položaju tudi zaradi nedavnega odstopa šestih šiitskih ministrov. Vlada sicer ni padla - zato bi moralo odstopiti osem ministrov - vendar pa bo premier Fuad Siniora težko vladal brez podpore šiitov. Večina poslancev v parlamentu je namreč članov Amala ali Hezbolaha, medtem ko mora biti pol članov vlade muslimanov, pol pa kristjanov. Siniora je med drugim danes posvaril pred protesti opozicije pod vodstvom gibanja Hezbolah in ponovno pozval k dialogu.
Libanon je danes zvečer razglasil tridnevno žalovanje, ki se bo začelo v sredo, ko naj bi Gemajela tudi pokopali.
Sirija zanika vpletenost
Sin lansko leto ubitega premiera Rafika Haririja, Saad Hariri, sicer vodja parlamentarne večine, je menil, da za umorom stoji Sirija in dodal, da je zločin povezan z odločanjem VS ZN o ustanovitvi posebnega mednarodnega sodišča za sojenje odgovornim za umor njegovega očeta.
Sirija, ki je umor že obsodila, je medtem že zavrnila obtožbe. Sirsko veleposlaništvo v Washingtonu, ki je obsodilo to " teroristično dejanje", je ob tem menilo, da gre za nov poskus protisirskih skupin v Libanonu, da bi za umor obtožile Sirijo.
Libanonsko gibanje Hezbolah pa je v odzivu menilo, da želijo odgovorni s tem Libanon pahniti v državljansko vojno. "Nedvomno je, da želijo tisti, ki so zagrešili ta zločin, Libanon pahniti v kaos, izgube in v državljansko vojno," so v sporočilu za javnost zapisali v Hezbolahu.
Državniki po svetu enotni v odzivih na umor
Namestnik ameriške državne sekretarke za politične zadeve Nicholas Burns je povedal, da ZDA atentat smatrajo za teroristično dejanje in dodal, da je to povračilo za 14. marec 2005, ko se je Sirija umaknila iz Libanona. Vladi Fuada Siniore je še obljubil vso potrebno podporo v dnevih in tednih, ki prihajajo.
Ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton je medtem poudaril, da umor libanonskega politika kaže na to, da je potrebno pospešiti oblikovanje posebnega mednarodnega sodišča za sojenje odgovornim za umor nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja februarja lani. VS ZN naj bi odločitev o oblikovanju sodišča sprejel danes do polnoči.
Britanski premier Tony Blair je prav tako obsodil umor libanonskega politika in dodal, da bo britanska vlada storila vse, da bi zavarovali življenje libanonskega premiera Fuada Siniore.
Izraelska zunanja ministrica Cipi Livni, ki je na obisku v Veliki Britaniji, je medtem namignila, da bi bila v atentat lahko vpletena Sirija. Po njenih besedah namreč ni nova ali velika skrivnost, da ima Sirija v Libanonu negativno vlogo.
Na umor Gemajela sta se odzvala tudi francoski predsednik Jacques Chirac in francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy. Chirac je atentat ostro obsodil in ga označil za "gnusen zločin", Douste-Blazy pa je poudaril, da je napad "nov poskus destabilizacije Libanona".
"Libanon je še enkrat plačal visoko ceno, ker želi živeti v miru in neodvisnosti," je medtem povedal Javier Solana in v imenu EU izrazil spoštovanje poguma in odločnosti vseh, ki si prizadevajo za oblikovanje neodvisnega in suverenega Libanona.
Serija napadov na protisirske politike
34-letni Pierre Gemajel je bil sin nekdanjega libanonskega predsednika Amina Gemajla in nečak voditelja milic krščanskih falangistov Beširja Gejmala, ki je življenje izgubil v bombnem napadu na sedež falangistov v Bejrutu leta 1982. Pierre Gemajel je leta 2000 kot član stranke krščanskih falangistov postal član libanonskega parlamenta, leta 2005 pa je kot privrženec premiera Fuada Siniore prevzel mesto ministra za industrijo.
Napad na Gamalija pomeni enega v vrsti napadov na protisirske politike v Libanonu v zadnjih dveh letih, med katerimi je najbolj odmeval in na razmere v državi vplival prav umor Haririja, v katerem je bilo ob Haririju ubitih še 22 ljudi v samomorilskem napadu v Bejrutu februarja 2005. Samomorilski napad s tovornjakom bombo je povzročil hudo ogorčenje v Libanonu in po svetu, sum pa je nemudoma padel na Sirijo, saj je bil Hariri odločen nasprotnik njenega vpletanja v libanonske zadeve. Sirija vpletenost v napad odločno zanika, vendar pa je zaradi pritiskov mednarodne skupnosti maja lani umaknila svojo vojsko iz Libanona in tako po 29 letih uresničila zahteve resolucij ZN. Preiskava Haririjevega umora, ki jo vodijo ZN, sicer še traja.