Bagdad - Zaradi terorističnih groženj upornikov so v Iraku pred devetimi dnevi zaprli največjo rafinerijo v državi. Rafinerija Bajdži na severu države sicer proizvede 8,5 milijona litrov nafte in 7,5 milijona litrov dizla na dan, njeno zaprtje pa državo stane 20 milijonov dolarjev na dan. Omenjena rafinerija dobavlja nafto in naftne derivate mnogim iraškim mestom ter elektrarnam, tako da je zaprtje že vplivalo na električno oskrbo Bagdada in krajev na severu države. V Bagdadu imajo električno energijo le od dve do štiri ure na dan. Za zdaj še ni jasno, kdaj bo rafinerija ponovno začela obratovati.
Ministrstvo za nafto je sicer dobilo novega vodjo. Razrešenega Ibrahima Bahra al Uluma je nasledil namestnik iraškega premiera Ahmed Čalabi. Uluma naj bi razrešili zaradi njegovega nasprotovanja višjim cenam nafte. Iraška vlada je namreč v začetku decembra napovedala trikratno povečanje cen nafte, saj želi znižati državne subvencije. Ta ukrep je razjezil iraško javnost in sprožil demonstracije po vsej državi. Tudi grožnje upornikov, ki so povzročile zaprtje rafinerije, naj bi sledile prav napovedi o zvišanju cen nafte.
Časovno usklajeni napadi
V eksploziji treh avtomobilov bomb, ki so odjeknile v središču Bagdada, pa je umrlo osem oseb, dvanajst pa je ranjenih. Po navedbah neimenovanega vira v iraških varnostnih silah sta dve eksploziji odjeknili na postajališču za taksije in v bližini avtobusne postaje v severnem, šiitskem delu mesta v razmaku nekaj sekund. Tretji avtomobil bomba pa je eksplodiral na ulici Al Kifa v trgovskem predelu Bagdada.
Bodo Iračani dobili vlado narodne enotnosti?
Iraški predsednik, Kurd Džalal Talabani, in vodja šiitov Abdel Aziz Hakim sta se v četrtek načeloma dogovorila za oblikovanje vlade narodne enotnosti. Kot je na novinarski konferenci povedal Talabani, sta se kurdska koalicija in šiitsko zavezništvo strinjali glede vlade narodne enotnosti, pri čemer je iraški predsednik poudaril, da bo ta vlada morala temeljiti na določenih načelih, predvsem na zavračanju terorizma.
Ker v Iraku ne pojenjajo protesti zoper izide parlamentarnih volitev 15. decembra, je iraška volilna komisija v četrtek oblikovala skupino strokovnjakov, ki bodo ocenili potek volitev. Med njimi so predstavniki Arabske lige in evropski strokovnjaki.
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v četrtek že pozdravil prizadevanja iraške volilne komisije, da bi preverila vse pritožbe, povezane z domnevnimi poneverbami na parlamentarnih volitvah. Po Annanovih besedah je bistvenega pomena, da imajo skupine Iračanov, ki so se pritožili, priložnost, da jih slišijo.
Podobno se je odzvala tudi ameriška državna sekretarka Condoleeza Rice, ki je prav tako pozdravila prizadevanja iraške volilne komisije, da bi preverili vse pritožbe. Po besedah Riceove je komisija znova pokazala svojo zavzetost, da bi bile volitve pravične in verodostojne ter v skladu z mednarodnimi normami.