Los Angeles – San Bernardinu, že tretjemu kalifornijskemu mestu, ki se je v zadnjih nekaj tednih odločilo razglasiti bankrot, bi lahko kmalu sledila še druga.
Mesto San Bernardino je na sodišču v osrednji Kaliforniji vložilo zahtevo za zaščito pred upniki in s tem začelo postopek bankrota po devetem poglavju ameriške stečajne zakonodaje. Od leta 1937 je v ZDA bankrot razglasilo že več kot 640 mest. V zvezni državi Kalifornija v zadnjih dveh mesecih kar dve: Mammoth Lakes in po številu prebivalcev bistveno večji Stockton, ki ga je, podobno kot San Bernardino, močno prizadela kriza na trgu nepremičnin.
Že več kot mesec dni je bilo znano, da se mesto z nekaj več kot 200.000 prebivalci spopada z insolventnostjo. Po opravljeni reviziji so oblasti v začetku julija ugotovile, da bo San Bernardino letos za izdatke porabil 45 milijonov dolarjev več sredstev, kot pa se jih bo steklo v mestni proračun. Glavni vzrok za to je usahnitev davčnih virov, ki je posledica strmoglavljenja cen nepremičnin. Brez rezerv, s katerimi bi poplačali sprotne obveznosti, je mesto doseglo »točko zloma«, so v svojih ugotovitvah med drugim zapisali revizorji.
Vse več ekonomistov in pravnih strokovnjakov je prepričanih, da se bo število bankrotiranih ameriških mest v bližnji prihodnosti še povečalo. »To še ni konec. Kvečjemu začetek,« je v izjavi za CNN dejal Peter Navarro, profesor z Univerze v Kaliforniji. V relativno kratkem času bi se lahko v podobno težkem položaju znašla Compton, ki leži na robu Los Angelesa, in Victorville v bližini San Bernardina.
Iz vsebine vložene zahteve za zaščito pred upniki je razvidno, da dolgovi San Bernardina presegajo milijardo dolarjev. Po navedbah tamkajšnjega tožilstva obstaja sum, da so uradniki zadnjih trinajst let s ponarejanjem proračunskih poročil načrtno prikrivali višino mestnega dolga. Podoben sum se je pojavil tudi v Comptonu, kjer je župan državne revizorje pred kratkim pozval k temeljitemu pregledu preteklih financ.