V Barceloni začeli z delom

V Barceloni poteka srečanje Evro-sredozemskih držav, na katerem bosta glavni temi pogovorov boj proti terorizmu in obvladovanje migracijskih tokov.

Objavljeno
27. november 2005 21.16
Tony Blair, Mahmoud Abbas in Javier Solana na srečanju v Barceloni
Barcelona - Z delovnim pogovorom na temo Zavezništvo civilizacij so voditelji Evropske unije in desetih držav južnega Sredozemlja v Barceloni začeli vrhunsko zasedanje, s katerim želijo ob deseti obletnici evro-sredozemskemu partnerstvu dati nov zagon, v vrh prioritetnih nalog pa pri tem postaviti boj proti terorizmu in obvladovanje migracijskih tokov. Iz Slovenije se vrha udeležuje premier Janez Janša.

Vseh ambicij sicer vrh verjetno ne bo uresničil. Pričakovanja so se zmanjšala, ker sta v Barcelono od deset južnosredozemskih držav pripotovala le dva voditelja, turški premier Recep Tayyip Erdogan in palestinski voditelj Mahmud Abas, saj je preostalih osem udeležbo zaradi domačih notranjepolitičnih težav ali regionalnih problemov odpovedalo in s tem močno razočaralo organizatorje, Španijo in britansko predsedstvo Evropske unije.


Prav tako se zapleta pri vsebini. Do začetka vrha EU z južnosredozemskimi partnericami, pretežno so to arabske države, ni uspelo uskladiti skupne izjave o boju proti terorizmu. Izjava naj bi bila eden ključnih dosežkov vrha, saj naj bi države skupaj obsodile kakršnokoli teroristično dejanje. Prav slednjemu pa nasprotujejo arabske države, ki želijo omembo pravice do samoobrambe, predvsem v zvezi s položajem Palestincev na ozemljih, ki jih zaseda Izrael.

To povrh vsega ni edina neusklajena točka: tudi pri "skupni viziji", programu partnerstva za prihodnjih pet let, se zapleta, kajti cilji naj bi med drugim bili izboljšanje političnega in gospodarskega sodelovanja, demokracije in pravic žensk, kar pa znova ni po godu vsem južnosredozemskim partnericam v EU.

Pogajanja o obeh besedilih se nadaljujejo in dokumenti bodo sprejeti, vendar verjetno v precej omiljeni obliki, pravijo diplomati. Lahko se zgodi, da partnerstvo kljub nasprotnim načrtom ob 10. obletnici ne bo doživelo želene oživitve. To je precej podobno prvemu desetletnemu obdobju, kjer je bil uspeh pri glavnih točkah precej skromen in eden od osrednjih ciljev, vzpostavitev skupnega prostotrgovinskega območja do leta 2010, verjetno ni več dosegljiv.

Vrh, ki se bo sklenil v ponedeljek popoldne, je sicer priložnost za številne dvostranske stike. V nasprotju z voditelji držav južnega Sredozemlja se ga udeležujejo praktično vsi voditelji EU. Največ pozornosti je pri tem deležna nova nemška kanclerka Angela Merkel, za katero bo to slab teden po nastopu mandata prva udeležba na mednarodnem srečanju. Kanclerka ima na dnevnem redu pogovore z Izraelci, Palestinci in Erdoganom.