Vojaki so sprva obkolili predsednikovo rezidenco, po aretaciji pa so ga odpeljali v zračno bazo na obrobju prestolnice Tegucigalpa. "Smo v procesu vročitve mednarodne pritožbe," je novinarjem povedal predsednikov osebni tajnik Carlos Enrique Reina.
"Govorimo o vojaškem udaru. To je vredno obžalovanja," je dejal predsednikov pomočnik Rafael Alegria. Kot je še pojasnil, je bilo med aretacijo predsednika izstreljenih nekaj strelov, "vendar res ne vemo veliko o tem, kaj se je zgodilo".
Honduraški radio HRN pa je ob sklicevanju na "zaupanja vredne vire" poročal, da so Zelayo izgnali iz države. V katero državo so ga izgnali, naj zaenkrat ne bi bilo znano, domnevajo pa, da naj bi ga na predsedniškem letalu odpeljali v Venezuelo. Navedbo o udaru ali izgonu predsednika v vojski in predsednikovem uradu sicer niso potrdili.
Do aretacije Zelaye - slednji je bil za predsednika izvoljen konec leta 2005, njegovega mandata pa ni mogoče podaljšati - je prišlo le uro pred odprtjem volišč. V Hondurasu naj bi na zahtevo Zelaye danes namreč potekal neobvezujoč referendum o spremembah ustave, čeprav je vrhovno sodišče odločilo, da je referendum nezakonit.
Na referendumu naj bi volivci odločali, ali želijo ob novembrskih predsedniških volitvah odločati tudi o tem, da se skliče ustavodajna skupščina, na kateri bi znova napisali ustavo in v njej Zelayi omogočili, da se znova poteguje za predsedniški položaj. Temu sicer nasprotujejo v vojski in kongresu, pa tudi nekateri člani predsednikove stranke.
Podporo honduraškemu predsedniku, ki je bil pred tremi leti in pol izvoljen kot konservativec, kasneje pa je spremenil svoje politike in pridobil na svojo stran levičarje in sindikate, sta že izrazila venezuelski predsednik Hugo Chavez in nekdanji kubanski voditelj Fidel Castro. Chavez je akcijo vojske označil za vojaški udar, ZDA pa je obtožil vmešavanja v dogajanje v Hondurasu.
Češki zunanji minister Jan Kohout pa je ob robu neuradnega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije na Krfu honduraško vojsko že pozval k izpustitvi Zelaye in obnovitvi ustavnega reda. Aretacijo Zelaye je obsodil tudi španski zunanji minister Miguel Angel Morantonis.