Kairo - Medtem ko policija zadržuje še 21 predstavnikov opozicije, ki so jih aretirali v soboto v Kairu med protesti proti kandidaturi egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, ki se namerava na septembrskih volitvah petič potegovati za položaj predsednika, danes kakih sto protestnikov zahteva njihovo izpustitev. V znak protesta od sobote zvečer sedijo pred poslopjem novinarskega združenja.
Egiptovska policija je v soboto v Kairu nasilno razgnala protest opozicije, na katerem se je na osrednjem trgu v egiptovski prestolnici zbralo kakih 200 ljudi. Varnostne sile so jih ob podpori varnostnih sil v civilu razgnale. Pri tem so jih nekaj pretepli, prijeli pa 40 protestnikov, med njimi tudi vodilne člana opozicijskega Egiptovskega gibanja za spremembe (Kefaja). Po nekaj urah so vodilne predstavnike opozicije izpustili, 21 pa je še priprtih.
Notranje ministrstvo je sporočilo, da so protestniki v soboto zavračali pozive policije, naj prekinejo s protesti in da so vanje metali kamenje. Protestniki so slednje zanikali, pa tudi dopisnik AFP, ki je bil na kraju dogajanja.
V Egiptu so od umora predsednika Anvarja Sadata leta 1981 protesti prepovedani v okviru takrat uvedenih izrednih razmer.
Mubarak bi bil rad še na oblasti
77-letni Mubarak, ki je na oblasti že 24 let, je minuli četrtek napovedal, da se bo na volitvah 7. septembra potegoval še za peti šestletni predsedniški mandat. V petek pa je nato kandidaturo tudi vložil.
Volitve 7. septembra bodo prve neposredne predsedniške volitve z več kandidati v zgodovini Egipta. Doslej so Egipčani o novem predsedniku odločali na referendumu, na katerem so lahko zgolj potrdili ali zavrnili enega kandidata, ki ga je izbral parlament. V njem ima večino Mubarakova vladajoča Narodna demokratska stranka (NDP).
Ustavne spremembe, s katerimi so uvedli neposredne in večstrankarske volitve predsednika, so maja sprejeli na referendumu, čeprav so egiptovski sodniki menili, da so bili rezultati poneverjeni. Opozicija pa meni, da bo kljub ustavnim spremembam nemogoče enakopravno kandidirati proti Mubaraku, saj ima njegova stranka pod nadzorom tudi medije in druge vzvode moči in vpliva.
Številni opozicijski predstavniki in stranke, ki so prvotno nameravali kandidirati na volitvah, so se tako odločili, da bodo bojkotirali volitve. Med njimi je tudi gibanje Kefaja, ki ni zadovoljno s pogoji za kandidaturo, vodja vplivne opozicijske stranke Ghad Ajman Nur pa je kandidaturo že vložil.
Volilna komisija je začela kandidature sprejemati v petek, ob Mubaraku in Nurju pa je kandidaturo vložilo še 11 kandidatov. Seznam kandidatov bo komisija objavila 13. avgusta, volilna kampanja pa bo trajala od 17. avgusta do 4. septembra.