V Londonu je spet napeto

V prestolnici so spet odjeknile manjše eksplozije, a le z enim ranjenim. Napadalci so verjetno hoteli dokazati, da poostreni varnostni ukrepi niso uničili celic skrajnežev.

Objavljeno
22. julij 2005 08.00
London – Natanko štirinajst dni po samomorilskih bombnih napadih, v katerih je umrlo najmanj 56 ljudi, 700 pa je bilo ranjenih, so bili na sončni četrtkov dan Londončani spet deležni manjših eksplozij, povzročenih v glavnem z bombnimi sprožilci. Zaradi njih je policija izpraznila nekatere postaje na podzemni železnici in zaprla več njenih prog. Poveljnik londonske policije sir Ian Blair je ocenil, da gre sicer za »resen incident«, ki ga je treba še raziskati, da pa je čas, da London spet normalno zadiha.

Od našega dopisnika

Do manjših eksplozij, ki so jih povzročili bombni sprožilci, je prišlo na podzemnih postajah Oval (severna proga podzemne železnice), Warren Street (ne sečišču prog sever in Victoria) in v Shepherd's Bushu v zahodnem Londonu (proga Hammersmith & City), kjer ima sedež tudi televizija BBC. Tu so posredovale londonske reševalne službe in tudi izvedle evakuacijo.

Na postaji Warren Street je bila po prvih informacijah ranjena ena oseba, ki je po nekaterih pričevanjih držala v rokah nahrbtnik z bombnim sprožilcem. Postajo so izpraznili, ko je bilo gasilcem sporočeno, da se iz vlaka kadi. Eden izmed potnikov je povedal, da je med zapuščanjem vlaka zavohal dim, vendar ni videl nič sumljivega in tudi ni slišal kake eksplozije. Kakor je sporočila policija, je moški na postaji v Shepherd's Bushu zagrozil, da se bo razstrelil, potem pa je pobegnil.

Policija je poročala tudi o eksploziji na gornjem nadstropju avtobusa št. 26 na Hackney Roadu v četrti Bethnal Green. Eksplozija ni povzročila žrtev, avtobusu pa je razneslo okna.

Po prvih poročilih so manjše eksplozije povzročili bombni sprožilci, ne pa pravo razstrelivo. Očividci so slišali samo poke in videli odvržene nahrbtnike na podzemnih postajah. Na dveh – na Warren Streetu in v Ovalu – pa so opazili moška, ki sta bežala s prizorišča. Policija v bolnišnici University College Hospital blizu postaje podzemne železnice Warren Street menda išče moškega, ki je menda imel na sebi pripeto napravo z žicami.

Policija je potem zaprla prizorišča vseh štirih eksplozij. Na podzemnih postajah in poleg poškodovanega avtobusa so začele delovati posebne policijske enote v zaščitnih uniformah. Očividce pa so pozvali, naj morebitne mobilne fotografske posnetke posredujejo policiji.

V vrsti incidentov po prestolnici je policija pred premierskim sedežem na Downing Streetu aretirala nekega moškega, v londonski vladni četrti Whitehall pa so prijeli dva človeka. Premier Tony Blair, ki je za eksplozije izvedel med popoldanskimi pogovori z avstralskim kolegom Johnom Howardom, je odpovedal vse za popoldne načrtovane sestanke in se sestal le s predstavniki odbora za varnost.

Premier Blair je izrazil upanje, da se bo London po vrsti manjših eksplozij in poskusov eksplozij v podzemni železnici in avtobusu čimprej vrnil v tirnice normalnega življenja. »Ne moremo zmanjševati pomena tovrstnih incidentov. Njihov namen je prestrašiti in zastrašiti ljudi,« je dejal na tiskovni konferenci s Howardom.

Dodal je, da je policiji in varnostnim silam »precej jasno«, kaj se je zgodilo in kakšni bodo naslednji koraki. Poudaril pa je, da je treba na napade odgovoriti z »nadaljevanjem normalnega življenja «, in dodal, da je še prezgodaj za ugibanja, kdo je odgovoren za napade.

John Howard je zagotovil, da bo Avstralija ostala »trdna partnerica« Velike Britanije v boju proti terorizmu. »Terorizem je sovražnik vseh svobodnih ljudi,« je dodal.

»Še smo tukaj, ne boste nas.« Takšno je bržkone eno izmed sporočil tokratnega napada. Čeprav gre le za ugibanje, bi lahko rekli, da so skrajneži verjetno hoteli dokazati, da tudi poostreni varnostni ukrepi in Blairov akcijski program spopada z »ideologijo zla« niso uničili celic skrajnežev. Morda so hoteli sporočiti tudi to, da se je premier pred dnevi sestajal z napačnimi predstavniki muslimanske skupnosti.

Preden je prišlo do najnovejših incidentov, so londonski dnevniki spodbudno pisali o počutju Londončanov v dveh tednih po napadih. » Nasmehnimo se, še vedno smo čudovito mesto,« je zapisal večernik Evening Standard.

Tako naj bi veljalo tudi po pokih najnovejših terorističnih detonatorjev. Ljudje, s katerimi sem se pogovarjal, niso kazali strahu. Ogorčenje in jezo pa vsekakor.

Več preberite v današnji tiskani izdaji Dela.