V Mjanmaru pričetek sojenja vodji opozicije

Kljub številnim pozivim evropskih držav in ZDA se je v zaporu Insein pričelo sojenje vodji mjanmarske opozicije Aung San Suu Kyi. Grozi ji do pet let zapora, ker je v njeno hišo vdrl Američan.

Objavljeno
18. maj 2009 14.16
Da. O./STA
Da. O./STA
Yangon - V zloglasnem zaporu Insein se je pričelo sojenje vodji mjanmarske opozicije Aung San Suu Kyi. Grozi ji do pet let zapora, ker je bil v njeni hiši Američan, ki je brez njene vednosti vdrl v njeno hišo v prestolnici Yangon.

Američan John Yettaw je skrivaj vdrl v njeno hišo in notri preživel dva dni. Po odkritju so ga mjanmarske oblasti aretirale skupaj z Aung San Suu Kyi in ju odpeljala v zapor Insein. Yettatw je obtožen nezakonitega vstopa v varovano območje za kar je predvidena kazen petih let zapora.

Odvetnik Suu Kyijeve trdi, da je Yettaw vstopil nepovabljen, oblasti pa naj bi primer izrabljale za podaljšanje hišnega zapora Suu Kyi, saj bi sicer 27. maja dočakala svojo prostost. Vojaška hunta, ki je trenutno na oblasti, naj bi na ta način želela preprečiti njeno udeležbo na volitvah, ki jih bo režim izpeljal prihodnje leto kot dokaz za demokratizacijo države.

Številne evropske države pozivajo mjanmarsko hunto, naj prekinejo proces proti Suu Kyi, vendar brez uspeha. Še najbolj uspešne so bile ZDA, saj so mjanmarske oblasti dovolile ameriškem konzulu obisk zapora, kjer se odvija sojenje. "Pripravljeni smo razpravljati o zaostritvi sankcij," je ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU povedal vodja češke diplomacije Jan Kohout. A predvsem bomo mjanmarske oblasti pozvali k izpustitvi Aung San Suu Kyi, je dodal predstavnik češkega predsedstva EU. "To ni čas za omilitev sankcij, to je čas za njihovo zaostritev," pa je ob prihodu na zasedanje dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana. EU je sicer že aprila podaljšala sankcije proti režimu in poslovnežem, povezanim z oblastmi, za eno leto.


Vojaška hunta vodi mjanmar že vse od leta 1962, od leta 1990 pa je priljubljena voditeljica opozicije v hišnem zaporu skupno preživela že 13 let.


Sojenje poteka za zaprtimi vrati, po nekajurnem prvem zaslišanju so nadaljevanje sojenja prestavili na torek 18. maja. Ameriški predsednik Barack Obama je že napovedal podaljšanje sankcij proti mjanmarskemu režimu, okrepitev sankcij je napovedala tudi Evropska unija na zasedanju zunanjih ministrov EU v Bruslju.