Budimpešta – V nemirih, do katerih je v Budimpešti prišlo ob obletnici revolucije leta 1956, ko so se Madžari uprli nadvladi Sovjetske zveze, je bilo po zadnjih podatkih lažje ranjenih 40 ljudi, med njimi tudi policistov. V središču madžarske prestolnice so namreč izbruhnili spopadi med skrajno desničarskimi demonstranti in varnostnimi silami, ki so proti protestnikom uporabile solzivec, gumijaste naboje in vodne topove.
Do izgredov je prišlo po tem, ko je policija v noči na ponedeljek prekinila demonstracije pred parlamentom in aretirala deset udeležencev. Množice demonstrantov so se nato danes ponovno zbrale v središču mesta, kjer je prišlo do spopadov med protestniki, skritimi za zasilnimi barikadami iz smetnjakov in prevrnjenega avtobusa, in več tisoč policisti, poklicanimi, da napravijo red. Ti so se protestnikov lotili s solzivcem, vodnimi topovi in gumijastimi naboji.
Medtem so le nekaj kilometrov stran slovesno odkrili spomenik, posvečen madžarskemu uporu proti sovjetski nadvladi, ki naj bi simboliziral moč ljudi. Slovesnosti se je udeležil madžarski premier Ferenc Gyurcsany, ne pa tudi predsednik Laszlo Solyom, ki so ga od udeležbe odvrnile poslabšane varnostne razmere. Tudi ob odkritju spomenika je sicer okoli 300 ljudi vzklikalo "Gyurcsany odidi". Proti novoodkritemu spomeniku pa so se že odpravili protestniki.
Poleg Madžarov se je revoluciji iz leta 1956 poklonilo 56 tujih delegacij, med njimi tudi slovenska z ministrom za zunanje zadeve Dimitrijem Ruplom na čelu. Rupel je ob tem izpostavil pomen dogodkov na Madžarskem leta 1956 v rahljanju takratnega socialističnega sistema, ki se je izkazal za diktatorskega in je bil "svoboden samo v besedah". "Letošnje slovesnosti so pomembne, ker nas opominjajo na čas spopada z diktaturo in komunističnim sistemom. Tisto, kar nas lahko skrbi je, da bi pozabili na to, kar se je dogajalo v tem obdobju po drugi svetovni vojni," je povedal Rupel.
Po govoru premiera Ferenca Gyurcsanya v parlamentu so domači in tuji visoki funkcionarji sprejeli deklaracijo svobode in z njo izkazali čast takratnim žrtvam ter hkrati opomnili svet na učinke in sporočila revolucije, ki je po mnenju zgodovinarjev močno pretresla nekdanji komunistični tabor in zadala hud udarec njegovemu že tako slabemu slovesu. "Živeti svobodno in spoštovati svobodo drugih je naša skupna odgovornost in dolžnost," je zapisano v deklaraciji, posvečeni vsem junakom dogodkov na Madžarskem leta 1956.
Opozicija na ločeni slovesnosti
Na glavnem križišču v središču Budimpešte je medtem posebno spominsko slovesnost organizirala največja opozicijska stranka Fidesz, ki je uradne slovesnosti v prestolnici bojkotirala. MTI ocenjuje, da se je na tem shodu zbralo več kot 100.000 ljudi, ki jih je tekom popoldneva nagovoril predsednik stranke Fidesz Viktor Orban.
Madžarska se krvavih dogodkov pred pol stoletja spominja v letu, ko so v državi potekale največje protivladne demonstracije po revoluciji. Množične proteste in zahteve po odstopu premiera Ferenca Gyurcsanyja je v sredini septembra sprožilo njegovo priznanje, da je volivcem zavestno lagal o stanju gospodarstva pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami. Številni privrženci politične desnice pa menijo tudi, da Gyurcsany, nekdanji voditelj mladih komunistov, ni primeren za vodenje spominske slovesnosti ob obletnici dogodka, ki mu je sledilo krvavo maščevanje Sovjetske zveze.