Aretirali so pet inženirjev. Med njimi po besedah iz urada tožilca države Minas Gerais, na katere se sklicuje agencija AFP, tri, ki so delali za podjetje Vale, lastnika zrušenega jezu, in so bili neposredno vpleteni v omogočanje delovanja jezu, ostala dva pa sta delala za nemško podjetje Tuev Sued, v katerem so septembra lani opravili zadnji varnostni pregled jezu.
Preberite še:
Tragična statistika žrtev zrušenja jezu narasla na vsaj 60
V Braziliji po zrušenju jezu najmanj enajst mrtvih
Zaradi zrušenja jezu najmanj 40 mrtvih
Inženirje Valeja so aretirali v glavnem mestu države Minas Gerais, v Belo Horizonteju, ostala dva pa v Sao Paulu. Trenutno so v priporu, ki bi lahko trajal do 30 dni.
Na aretacije so se že odzvali v nemškem podjetju. Zapisali so, da zaenkrat ne morejo posredovati natančnejših informacij, a preiskavo polno podpirajo. Da jo polno podpirajo, so v izjavi za javnost zapisali tudi v podjetju Vale, ki sicer velja za največje podjetje na področju pridobivanja železove rude na svetu.
Uničujoči val blata
Jez za zadrževanje odpadnih materialov iz rudnika se je sicer zrušil v petek, posledica je bil uničujoč val blata, ki je segel do mesta Brumadinho in pri tem zasul upravni objekt rudnika, vključno z lokalom, ki je bil v času kosila poln. Razlilo se je ogromno blata, ponekod je nanos debelejši od desetih metrov.
Iz dneva v dan je skupaj s številom žrtev naraščala tudi jeza družin žrtev in politikov, ki odgovornim očitajo, da se iz podobnih nesreč v preteklosti niso ničesar naučili. Nesreča se je zgodila manj kot štiri leta po zrušenju jezu bližnjega rudnika, ob katerem je izgubilo življenje 19 ljudi. Rudnik je bil v skupni lasti podjetij Vale in BHP. Zgradili so ga že leta 1976.
João Vitor Xavier, vodja sveta za rudarstvo in energijo v zvezni državi Minas Gerais, je zagotovil, da obstajajo varni načini rudarjenja, a lastniki varnostnih standardov zaradi nižanja stroškov ne upoštevajo. »Raje tvegajo življenja,« je izjavil.