Volišča v 650 volilnih okrajih so se zaprla včeraj ob 23. uri po našem času, ko se je tudi začelo štetje oddanih glasov, ki traja že vso noč. Ko bodo prešteti vsi glasovi, bo vodja stranke, ki bo proglašena za zmagovalko volitev, k britanski kraljici Elizabeti II. odšel po mandat za oblikovanje nove vlade.
PREBERITE TUDI:
Trenutek resnice za Johnsona in brexit
»Kdo smo mi, da bi nasprotovali njihovi pravici?«
Konservativci prepričljivo v vodstvu, a boj še ni dobljen
Trenutek resnice za Johnsona in brexit
»Kdo smo mi, da bi nasprotovali njihovi pravici?«
Konservativci prepričljivo v vodstvu, a boj še ni dobljen
Za Johnsona je štela samo večina
Na včerajšnjih volitvah so si konservativci poskušali zagotoviti prepričljivo večino in s tem mandat za dokončno uresničitev brexita. Po besedah Borisa Johnsona jim je to tudi uspelo.
Alternativa takšnemu razpletu bi bilo novo obdobje politične negotovosti in najverjetneje še ena preložitev britanskega izstopa iz EU, predvidenega za konec januarja prihodnje leto.
Torijcem se obeta največja parlamentarna večina po letu 1987, ko je stranko vodila Margaret Thatcher. Laburistom, največji opozicijski stranki, se medtem obeta najslabši rezultat po letu 1935. Njihov vodja Jeremy Corbyn je že napovedal svoj odstop.
Na izide vzporednih volitev so se že sinoči odzvali tudi valutni trgi. Vrednost britanskega funta napram ameriškemu dolarju je poskočila za skoraj tri odstotke na najvišjo raven v zadnjih osemnajstih mesecih.