Ljubljana - Dan pogreba pokojnega papeža Janeza Pavla II. je tudi v Sloveniji razglašen za dan žalovanja. Danes so tako odpovedane številne kulturne, športne in zabavne prireditve, spomin na svetega očeta pa smo državljani počastili tudi s triminutnim molkom, ki se je začel ob 10. uri.
Dan žalovanja določili v ponedeljek
Vlada je na dan žalovanja pozvala državljane in državljanke, naj počastijo spomin na svetega očeta s triminutnim molkom. Po sklepu vlade so zastave na državnih institucijah v ponedeljek že spustili na pol droga, tako pa bo do konca dneva žalovanja.
Dan žalovanja v praksi pomeni, da v državi odpovejo vse prireditve kulturnega, športnega in zabavnega značaja, ki so bile napovedane za ta dan, ter da se ustrezno prilagodijo radijski in televizijski programi. Od državljanov se za ta dan pričakuje, da do pokojnika pokažejo sočutje in spoštljiv odnos. Poleg tega se na sedežih državnih institucij slovenska zastava spusti na pol droga, na občinskih zgradbah, kjer visi poleg državne in evropske zastave še občinska, pa se na pol droga spustijo vse tri.
Organizatorji različnih prireditev in vodstva ustanov javnega pomena, med katere sodijo tudi vzgojno izobraževalni zavodi, prilagodijo izvajanje svoje redne dejavnosti po lastni presoji in moralni drži. Minister za šolstvo in šport Milan Zver v splošnih priporočilih o ravnanju ob dnevu žalovanja vzgojno-izobraževalnim delavcem priporoča, da otroke, učence in dijake seznanijo z namenom tega dneva žalovanja in jim pojasnijo razloge za morebitne odpovedi že dogovorjenih aktivnosti.
V Vatikan jih ne gre malo
Papeževega pogreba, ki je ob 10. uri v Vatikanu, se je udeležila tudi slovenska delegacija, v kateri sta med drugim predsednik republike Janez Drnovšek in predsednik vlade Janez Janša. V delegaciji so še minister za okolje in prostor Janez Podobnik, vodja kabineta predsednika republike Valentina Flander in vodja kabineta predsednika vlade Nika Dolinar. Pogrebnih slovesnosti sta se udeležila tudi predsedujoči OVSE in zunanji minister Dimitrij Rupel ter generalni sekretar OVSE Jan Kubiš. V imenu Cerkve na Slovenskem so se papeževega pogreba udeležili mariborski škof in predsednik Slovenske škofovske konference Franc Kramberger, ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran ter koprski škof Metod Pirih.
Pogrebne slovesnosti - samo maše, ne pa tudi obreda položitve v krsto in pokopa - neposredno prenašata tako TV Slovenija kot POP TV. Pogrebno slovesnost pa si je mogoče ogledati tudi na velikem ekranu na Pogačarjevem trgu pred ljubljansko stolnico. Predvajanje organizira Mestna občina Ljubljana v sodelovanju z Škofijskim ordinariatom Ljubljana.
Tudi danes maše
Po vseh cerkvah v Sloveniji bodo ob uri papeževega pogreba zvonili 15 minut. Mašo bo obhajala Škofijska klasična gimnazija ob 8. uri v župnijski cerkvi v Šentvidu nad Ljubljano, maševal pa bo pomožni škof Andrej Glavan. Ob 10. uri je maša zadušnica v frančiškanski cerkvi na Tromostovju v Ljubljani. Od svetega očeta se bo poslovila tudi salezijanska družina, in sicer ob 18.30 v župniji Ljubljana-Rakovnik.
Koprski škof Metod Pirih je duhovnikom koprske škofije naročil, naj bo na dan pogreba po vseh župnijah maša s primerno homilijo. Ob 21. uri pa bo v Zalogu pri Postojni molitev mladih za pokojnega papeža. Ob 20.30 bo procesija z baklami krenila izpred župnijske cerkve v Postojni proti križu v Zalogu. V mariborski škofiji bo maša ob 17. uri v župnijski cerkvi sv. Marjete v Rimskih Toplicah.