Kot so sporočili z moskovskega tožilstva, preiskovalci raziskujejo različne motive za umor Markelova, ki ga je ubil neznani napadalec. V njegovem napadu je bila huje ranjena novinarka ruskega časnika Novaja Gazeta, ki je poskušala pomagati Markelovu.
Markelov je bil umorjen neposredno po novinarski konferenci, na kateri je obsodil predčasno izpustitev Budanova in napovedal pritožbo na mednarodnem sodišču.
Budanov je bil po dolgotrajnem pravosodnem boju in potem, ko se mu je na prvem procesu uspelo izogniti zaporni kazni, leta 2003 le obsojen na deset let zapora zaradi umora takrat 18-letne Else Kungajeve. Njegov primer, ki naj bi tudi razkril dejansko pripravljenost oblasti na soočenje z zlorabami človekovih pravic v tej nemirni ruski republiki, je bil deležen velike pozornosti.
Kljub prizivu Markelova so Budanova v četrtek predčasno izpustili. Njegova izpustitev je naletela na številne obsodbe s strani zagovornikov človekovih pravic, v Čečeniji pa je sprožila proteste, ki so se jih udeležili tudi predstavniki prokremeljskih oblasti.
Markelov je sicer v preteklosti zastopal tudi leta 2006 umorjeno novinarko Novaja Gazete Ano Politkovsko, ki se je v svojih člankih posvečala tudi kršenju človekovih pravic v Čečeniji. Obenem je delal za aktiviste, ki so se borili proti zlorabam ruske vojske in zastopal Čečenko, ki je bila leta 2002 žrtev napada ruskih varnostnih sil na gledališče v Moskvi, v katerem so čečenski uporniki zadrževali talce.