Preberite tudi:
Geneplanet predlaga razvezo pogodb, Počivalšek: Javni linč je zalegel
Zakaj so naročili Geneplanetove ventilatorje in zakaj nekaterih ponudb niso odprli?
Geneplanet predlaga razvezo pogodb, Počivalšek: Javni linč je zalegel
Zakaj so naročili Geneplanetove ventilatorje in zakaj nekaterih ponudb niso odprli?
Kot je za STA pojasnil zdravstveni minister Gantar, je malo presenečen, da se odgovornost zdaj prenaša na ministrstvo za zdravje, ki doslej ni sodelovalo pri nabavah opreme. Potrdil je, da je od v. d. direktorja Zavoda za blagovne rezerve prejel dopis z vprašanjem, ali je smiselno pogodbo z Geneplanetom razdreti ali jo realizirati. Prav tako je minister prejel vprašanje, ali ventilatorji, ki jih dobavlja omenjeno podjetje, ustrezajo potrebam slovenskega zdravstva za zdravljenje obolelih s covidom-19, ali že dobavljene ventilatorje podjetju Geneplanet vrnejo, kot to predlaga podjetje.
V podjetju Geneplanet so namreč Zavodu za blagovne rezerve predlagali razvezo pogodbe za dobavo ventilatorjev v delu, kjer pogodbene zaveze še niso bile izpolnjene, odkup že dobavljenih ventilatorjev po dobavni ceni in vračilo predplačila ter razvezo pogodb za dobavo zaščitnih mask v delih, kjer te še niso bile izpolnjene. Podjetje je zatrdilo, da se zaradi poročanja o domnevnih nepravilnostih pri nabavah zaščitne opreme ime družbe pojavlja v negativnem kontekstu brez utemeljenega razloga. V javnosti se je namreč odprlo vprašanje ustreznosti ventilatorjev za umetno predihavanje Siriusmed R30. Geneplanet je doslej dobavil 110 tovrstnih ventilatojev, do 15. maja pa jih mora v skladu s pogodbo dobaviti še 110.
Stroka: Ventilatorjev imamo trenutno dovolj
Minister Gantar je pojasnil, da bodo na ministrstvu odločitev sprejeli v ponedeljek, da bodo lažje presojali, pa želi videti »celotno sliko.« Zavod za blagovne rezerve je zato prosil za podatke o tem, koliko ventilatorjev je že bilo dobavljenih in koliko naj bi jih v Slovenijo še prišlo, katerega tipa, kdaj in po kakšni ceni. Prav tako Gantarja zanima, ali imajo ventilatorji, ki so dobavljeni, vse potrebne pripomočke, torej ustrezne vlažilce, cevi in kompresorje, oziroma ali je za to potrebno doplačilo in kolikšno.
Je pa Gantar že pridobil mnenje strokovne skupine, v kateri je za področje ventilatorjev zadolžen zdravnik Marko Noč. Po njihovih podatkih imamo v državi tudi skupaj s tistimi, ki jih je dobavil Geneplanet, 423 ventilatorjev, kar da je v tem trenutku dovolj, je pojasnil Gantar. Glede njihove uporabnosti pa je minister pojasnil, da je strokovna skupina ocenjevala 92 ponudb in potrdila 13 respiratorjev. Med temi potrjenimi so ventilatorji Siriusmed R30, kakršne je dobavil Geneplanet, »bolj na koncu vrste,« pri čemer pa je potrebna njihova dostava skupaj z ustreznimi vlažilci, cevmi in kompresorji, je navedel minister.
Po njegovih pojasnilih je zadnja dobava ventilatorjev štela okoli 136 naprav, med njimi pa je bilo okoli sto ventilatorjev tipa Siriusmed R30. Minister je dejal, da so naprave dobavljale tudi posamezne bolnišnice, zato je tudi njih zaprosil za podatke o že prispelih in o še naročenih napravah, tudi o njihovi vrsti in ceni. Pri tem je pojasnil še, da so denimo v Mariboru dokupili potrebne pripomočke za ventilatorje, ki so jih prejeli.
»Potrebujem več podatkov, da ne bomo imeli na koncu koncev močno pretiranega števila teh aparatur v Sloveniji glede na to, da so za delo z njimi potrebne tudi ustrezne ekipe, ki jih tudi nimamo v neomejenem obsegu,« je še dodal Gantar in poudaril, da bodo odgovore Zavodu za blagovne rezerve poslali v navedenem roku, torej v ponedeljek do 17. ure.