New York - Varnostni svet OZN je danes sprejel resolucijo, s katero od Irana zahteva, naj do 31. avgusta preneha s spornimi jedrskimi dejavnostmi, sicer mu grozijo sankcije. Zaradi zahtev Rusije in Kitajske so končno besedilo resolucije v primerjavi z osnutki, ki so Iranu grozili s takojšnjimi sankcijami, omilili.
V skladu z resolucijo, ki je bila sprejeta s 14 glasovi za, proti pa je glasoval le Katar, edina arabska država v VS ZN, bodo v VS ZN pred dejansko uvedbo morebitnih sankcij potekale še dodatne razprave.
Resolucijo so ob podpori ZDA spisale Velika Britanija, Francija in Nemčija. Zunanji ministri omenjenih štirih držav ter Rusije in Kitajske so sicer na srečanju 12. julija sklenili, da bodo Teheran zaradi neupoštevanja pozivov, naj nemudoma opusti dejavnosti bogatenja urana, predali varnostnemu svetu.
Resolucija lahko še dodatno zaostri razmere v regiji
Veleposlanik Katarja v ZN, Nasir al Naser, je po glasovanju dejal, da so zahteve šestih držav sicer legitimne, vendar pa bo resolucija še dodatno zaostrila napetosti v regiji, poleg tega pa Iranu ne daje dovolj časa za odgovor. "Ne strinjamo se z obravnavo te resolucije v času, ko je naša regija v plamenih," je dejal al Naser in dodal, da nekaj dni čakanja ne bi škodilo.
Resolucija 1668 predvideva, da bo v primeru, če Iran do 31. avgusta ne bo ustavil jedrskih dejavnosti, VS ZN začel razpravljati o uvedbi gospodarskih in političnih sankcij. Gre za sankcije po 41. členu 7. poglavja Ustanovne listine ZN, medtem ko se o vojaških sankcijah zaenkrat ne govori.
"Za Britance je interpretacija precej jasna. To besedilo je zavezujoče in če v določenem roku ne bo pozitivnega odgovora, bo sprejeta nova resolucija, ki bi lahko vsebovala ukrepe proti Iranu," je povedal veleposlanik Velike Britanije v ZN Emry Jones Perry. Ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton je sicer že pred tem izjavil, da bodo ZDA odločno zahtevale uvedbo sankcij, če Iran ne bo izpolnil zahtev.
Zahodne države so Iranu paket vzpodbud za rešitev jedrske krize ponudile v začetku junija, Teheran pa je že večkrat sporočil, da bo nanj odgovoril do 22. avgusta. Ponudba vključuje pomoč pri razvoju jedrske tehnologije v miroljubne namene, dobavo jedrskega goriva, gospodarsko vlaganje in vključitev v Svetovno trgovinsko organizacijo. Poleg tega bi bile odpravljene omejitve na področju civilnega letalstva in telekomunikacij.
Teheran sicer pristaja na mednarodna pogajanja o njegovem jedrskem programu in je večkrat zatrdil, da junijsko ponudbo temeljito preučuje, vendar pa odločno zavrača pogojevanje teh pogajanj s prekinitvijo vseh dejavnosti bogatenja urana in vztraja pri stališču, da ima pravico do civilnega jedrskega programa. Iran sicer računa, da bosta Kitajska in Rusija kot stalni članici VS ZN preprečili sprejetje morebitnih sankcij proti njemu.