New York - Veleposlaniki držav stalnih članic Varnostnega sveta ZN - Rusije, ZDA, Francije, Velike Britanije in Kitajske, so se v ponedeljek sestali na že tretjem zaprtem srečanju o iranskem jedrskem vprašanju po tem, ko je prejšnji teden o tem razpravljal Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). Tudi včerajšnje srečanje se je končalo brez dogovora, znova pa se bodo sestali danes.
"Ponovno se bomo sestali v torek," je včeraj dejal ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton, ni pa želel podati podrobnosti pogovora. "Vemo, da je to nujno. Potrebno je hitro ukrepati," je dejal, ni pa želel povedati, kdaj bo o tej zadevi razpravljal celoten 15-članski VS ZN.
Stalne članice VS ZN, ki imajo tudi pravico veta, naj bi se sicer poskušale dogovoriti o predsedniški izjavi, s katero bi pozvale Iran naj se podredi zahtevam IAEA, zaustavi bogatenje urana in tako odpravi sume o svojem domnevnem programu za izgradnjo jedrskega orožja. Velika Britanija in Francija sta s podporo ZDA predlagali, naj VS ZN od Irana zahteva zaustavitev bogatenja urana in podreditev obveznostim iz Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT), vendar pa Rusija in Kitajska za zdaj temu nasprotujeta. Po njunem mnenju bi takšna izjava, ki za Iran ne bi bila pravno zavezujoča, še bolj razjezila Teheran in še dodatno otežila pogajanja o jedrskem vprašanju.
Nova pogajanja med Rusijo in Iranom
Iran je danes sporočil, da je z Rusijo začel nov krog pogajanj o jedrskem programu. Kot je povedal tiskovni predstavnik iranskega Vrhovnega sveta za nacionalno varnostm Hoseina Entezamija je iranska delegacija pod vodstvom namestnika sekretarja iranskega vrhovnega obrambnega sveta Alija Hoseinija Taša v ponedeljek opravila prve pogovore z rusko stranjo o predlogu Moskve, da bi plemenitenje urana za Iran potekalo na ozemlju Rusije.
Ahmadinedžad: Iran bo vzdržal pritisk VS ZN
Analitiki niso preveč optimistični, da bi na tokratnih pogajanjih v Moskvi lahko prišlo do napredka. Še posebej, ker je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad danes znova zagrozil, da "nobena sila" ne more preprečiti Iranu, da bi sam izdeloval jedrsko gorivo. Hkrati je tudi poudaril, da bo Iran vzdržal pritisk VS ZN glede svojega jedrskega programa. "Tehnologija za proizvodnjo jedrskega goriva je danes v rokah mladih in nobena sila nam tega ne more odvzeti," je poudaril Ahmadinedžad.