Afera Vatileaks: kot v pogrošnih romanih

Nekdanji papežev majordom je krivec za vse. Na procesu bi lahko dobil do šest let zapora.

Objavljeno
13. avgust 2012 08.23
Posodobljeno
13. avgust 2012 08.23
Tone Hočevar, Rim
Tone Hočevar, Rim

Rim − Uradni Vatikan je sporočil, da se bo že to jesen začel sodni proces proti nekdanjemu papeževemu majordomu Paolu Gabrieleju, obdolženemu velike tatvine. Pred sodnike bo moral tudi računalnikar rimske kurije Claudio Sciarpelletti, ki pa je menda imel manj pomembno vlogo. Njune morebitne sodelavce še iščejo.

Petinštiridesetletni Paolo Gabriele, ki je bil več let papežev najbližji sodelavec, saj ga je spremljal povsod, stregel mu je v rezidenci in bil ob njem med javnimi nastopi, je od 21. julija v hišnem priporu za vatikanskim obzidjem. Prej je bil skoraj dva meseca v zaporu vatikanskih orožnikov, ki so v zadnjem obdobju popolnoma zasenčili vlogo švicarske straže.

Ob predstavitvi sklepov preiskave je preiskovalni sodnik Piero Antonio Bonnet povedal, da so v Gabrielejevem domovanju poleg dokazov, da je iz papeževega stanovanja odnašal zaupne dokumente in pisma, našli tudi ček za 100.000 evrov, naslovljen na papeža, kepo zlata in pol tisočletja star prevod Eneide. To so bila darila, ki jih je papež prejel 26. marca letos, njegov majordom pa jih je odnesel domov.

Obtožnico so objavili tako rekoč v celoti. V njej je navedeno vse, manjkajo samo imena prič, ki so pomagale zbrati dokaze proti majordomu. Kot edina priča je s polnim imenom zapisan samo papežev tajnik Georg Gänswein kot nujna in logična obremenila priča.

Paolo Gabriele bi na procesu lahko dobil do šest let zapora. Poleg njega bo pred sodnike sedel še vatikanski računalnikar Claudio Sciarpelletti, o katerem je papeški glasnik Federico Lombardi omenil, da je imel manj pomembno vlogo.

Zgodbe izza obzidja

Zadeva, ki so jo krstili za Vatileaks, je to pomlad vznemirila svet za obzidjem, ko se je pojavila na trgu knjiga Gianluigija Nuzzija Njegova svetost − tajna pisma Benedikta XVI. Nuzzi je že prej zablestel s knjigo Vatikan, d. d., v kateri je razkril sumljive denarne posle papeške države. V knjigi so bili na enem mestu in ob obilici dokaznega gradiva zbrane vse govorice in opravljive zgodbe, ki so se širile po Rimu že od začetka leta oziroma od lanske jeseni, ko je papežu napisal alarmantno pismo o stanju duha in stvari za obzidjem eden izmed najvišjih funkcionarjev vatikanske države monsinjor Carlo Maria Viganò, ki je nastopil tudi v televizijski oddaji Gianluigija Nuzzija Nedotakljivi.

Viganòja so hitro poslali za papeškega nuncija v ZDA, Rim pa se je napolnil z zgodbami izza obzidja, curljale so od vsepovsod. Skoraj hkrati je odstopil še »božji bankir«, predsednik vatikanske banke Ettore Gotti Tedeschi, ki mu je papež prej naročil, naj naredi red v cerkvenih financah.

Po veliko hudih besedah in spopadih v vrhovih italijanske Cerkve so preiskave o ozadju škandalov kot v starih pogrošnih kriminalnih romanih zožili na majordoma, ki je nazadnje ostal edini krivec za vse.

Za objavo obtožnice so v vatikanskem informativnem uradu skrbno izbrali datum. Novinarje so povabili v tiskovno središče na dan, ko je zelo veliko vatikanistov na počitnicah pa tudi drugih Rimljanov v tednu velikega šmarna visoka politika načelno ne zanima. Ljudje bi morali biti ta teden na počitnicah, tako je bilo vsa prejšnja leta, letos pa jih je kriza veliko več kot kdajkoli prikovala za zidove svojih razgretih domov. Bolj kot dejstvo, da bo moral papežev majordom pred sodnike in bo verjetno prišlo še marsikaj na dan, je v javnosti odmeval podatek o tem, kako dragi so predmeti, ki jih v dar dobiva papež.