Podatki kažejo, da je kar trikrat bolj verjetno, da so samozaposleni in imajo svoje zaposlene moški. Ženske se pogosteje kot moški soočajo s problemi pri dostopu do finančnih sredstev ter pri zagonu in širitvi svojih podjetij. V času recesije je še bolj pomembno, da se ovire za ženske podjetnice ne bi povečevale oziroma bi se nadalje odpravljale. EU je namreč prepričana, da lahko ženske, ki bi izkoristile svojo poslovno nadarjenost, pomembno prispevajo k evropski blaginji in napredku v prihodnosti.
Evropska unija si zato prizadeva, da bi odpravila ovire, ki zainteresiranim za podjetništvo jemljejo pogum. Ženskam, ki želijo ustanoviti svoje lastno podjetje, nudi praktično podporo. Evropska mreža za spodbujanje ženskega podjetništva ima člane v 30 evropskih državah, poleg držav EU so v mrežo vključene še Islandija, Norveška in Turčija. Mrežo sestavljajo predstavniki vlad in institucij, ki spodbujajo žensko podjetništvo. V Sloveniji to nalogo opravlja mag. Janez Venc iz JAPTI. Njen namen je povečati število novih podjetij, ki jih vodijo ženske. Podjetnicam nudi svetovanje, podporo, izmenjavo dobrih praks in stike ter jim pomaga povečati prepoznavnost in razširiti njihova podjetja.
Evropska unija ima tudi Spletni portal za žensko podjetništvo, na katerem lahko ženske podjetnice najdejo koristne informacije, in Evropsko mrežo za spodbujanje ženskega podjetništva.
Oglejte si video o pripravniških dnevih za mlade ženske v IT podjetjih (video je v angleščini).
Ženske se še vedno soočajo tudi z diskriminacija pri plačah.