Virus Zahodnega Nila v Teksasu

Po številu potrjenih okužb je tokratni izbruh virusa Zahodnega Nila eden od hujših v zadnjih letih.

Objavljeno
18. avgust 2012 12.48
Ju. K., zunanja politika
Ju. K., zunanja politika
Širjenje nevarnega virusa, zaradi katerega je v Teksasu umrlo že najmanj 17 ljudi, je zvezno oblast spodbudilo, da je po skoraj pol stoletja na najbolj ogroženih območjih znova odredila zračno škropljenje pesticidov.

Po številu potrjenih okužb je tokratni izbruh virusa Zahodnega Nila, ki se prenaša s piki komarjev, eden od hujših v zadnjih letih. Največja ogroženost prebivalstva je na severu zvezne države Teksas, predvsem v močno poseljenem dallaškem okraju, kjer so bile zaradi nenadnega širjenja bolezni pred kratkim razglašene izredne razmere. Prvič po skoraj pol stoletja je oblast v četrtek odredila zračno škropljenje pesticidov, in sicer na približno 40.000 hektarjev velikem območju, ki vključuje mesto Dallas. Medtem ko sta mestna in zvezna oblast vztrajali, da pesticidi za zdravje ljudi in drugih živali ne pomenijo nikakršne nevarnosti, del javnosti njihove razlage ni hotel sprejeti. Skupina zaskrbljenih prebivalcev je poskušala doseči sodno prepoved kakršnega koli zračnega škropljenja, a se je pravni podvig kmalu neuspešno končal.

Ena najpogosteje uporabljenih metod za iztrebljanje komarjev je bila po besedah strokovnjakov edina možnost, da se severovzhodni del Teksasa izogne nadaljnjemu povečevanju števila mrtvih in okuženih. Župan Dallasa Mike Rawlings je ta teden vztrajal, da gre za »najučinkovitejšo in najbolj varno pot do iztrebljanja odraslih komarjev na precej poseljenih območjih« in da izkušnje iz drugih mest po ZDA to več kot zgolj potrjujejo. Leto 2012 bi lahko bilo rekordno po številu okužb z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Centra za nadzor bolezni (CDC). Teksas velja za najbolj ogroženo zvezno državo, kjer so do zdaj evidentirali kar polovico vseh primerov znotraj ZDA. To poletje je bilo po navedbah CDC na območju celotne federacije naštetih 693 primerov okužb, od tega 465 samo v Teksasu. Širjenje virusa so v zadnjih dneh potrdili tudi višje na severu, denimo v Chicagu in New Yorku, kar po izjavah strokovnjakov priča, da gre za širši regionalni pojav.

Toplo vreme in pomanjkanje padavin je po poročanju CBS letos v osrednjem delu ZDA ustvarilo idealne pogoje za razvoj nekaterih vrst komarjev. Visoke temperature pospešijo njihov življenjski cikel in razvoj nevarnega virusa. Brez večjih količin padavin, postane stoječa voda naravno gojišče najrazličnejših vrst mrčesa.