London/Lusaka - Britanska policija je v soboto zvečer obtožila prvega osumljenca v zvezi s ponesrečenimi napadi 21. julija v Londonu. Kot je v soboto zvečer za britansko televizijo BBC povedal tiskovni predstavnik Scotland Yarda, je bil 24-letni Jasin Hasan Omar uradno obtožen "zarote k umoru" - skupinskega dogovarjanja umora potnikov javnega prometa, bremenijo pa ga tudi poskusa umora in posedovanja razstreliva. Pred sodišče ga bodo privedli v ponedeljek. Sicer gre za prvega izmed štirih osumljencev v zvezi z na srečo ponesrečenimi napadi 21. julija.
V Somaliji rojeni Omar, ki so ga aretirali 27. julija v Birminghamu, je obtožen, da je 21. julija na vlaku londonske podzemne železnice poskušal razstreliti bombo. 24-letnik sicer že več let legalno živi v Veliki Britaniji.
Zambija izročila Londonu terorističnega osumljenca
Britanskega državljana Haruna Asvata, osumljenega vpletenosti v teroristične napade v Londonu 7. julija, pa so danes iz Zambije prepeljali v Veliko Britanijo. "Harun Asvat je ob 9.00 uri po srednjeevropskem času zapustil mednarodno letališče v Lusaki na letalu, namenjenem v Veliko Britanijo," je povedal vir na letališču.
31-letnega Asvata, Britanca indijskega rodu, so v Zambiji aretirali 20. julija, zambijska policija pa je njegovo aretacijo potrdila v soboto. Po poročanju britanskih in ameriških medijev naj bi bil osumljen, da je organiziral štiri samomorilske napade 7. julij, Iskanje Asvata pa se je okrepilo, potem ko so ugotovili, da je pred napadi od štirih samomorilskih napadalcev v Londonu prejel kakih 20 telefonskih klicev.
Izročitev Asvata zahteva tudi Washington in sicer zaradi poskusov vzpostavitve terorističnega kampa za urjenje v ameriški zvezni državi Oregon.
V terorističnih napadih v Londonu je bilo sicer 7. julija ubitih 56 ljudi, več sto je bilo ranjenih. 21. julija pa napadalcem ni uspelo pravilno detonirati eksplozivnih naprav, zato napad ni terjal žrtev.
V petek so obtožili sestri, 29-letno Yeshshiembet Girma in 21-letno Muluemebet Girma, ker policiji nista posredovali informacij, ki sta jih posedovali v zvezi s temi napadi. Na podlagi istih obtožb je bil v sredo obtožen že 23-letni Ismael Abdurahman, sodišče pa je zanj v četrtek odredilo preiskovalni pripor do 11. avgusta.
Ta teden so v zvezi s terorističnimi napadi aretirali še dve osebi. V torek so na severu Londona v Finchleyu aretirali nekega moškega, v sredo pa so na jugu prestolnice v Stockwellu pridržali neko žensko.
Skupno je policija tako v povezavi z napadi 21. julija aretirala že 39 ljudi. Tedaj so štirje domnevno samomorilski napadalci neuspešno izvedli napade na podzemne vlake in mestni avtobus, nato pa pobegnili. Napad je bil očiten poskus ponovitve napada 7. julija, ko so samomorilski napadalci v eksploziji na treh podzemnih vlakih in na avtobusu ubili 56 ljudi.
London vse bolj trden v boju proti terorizmu
Britanski premier Tony Blair je sicer v luči nedavnih terorističnih napadov v Londonu v petek napovedal ostre ukrepe za izgon tujcev, ki zagovarjajo in spodbujajo nasilje. "Naj nihče ne dvomi, da so se pravila igre spremenila," je na novinarski konferenci dejal Blair. Povedal je, da bodo oblikovali seznam spletnih strani, knjigarn in organizacij, ki razširjajo skrajna načela, vsakršno sodelovanje pa bi lahko bilo obravnavano kot razlog za izgon tujega državljana.
Tak izgon je sicer omejen z zakonodajo o človekovih pravicah. Kot podpisnik Evropske konvencije o človekovih pravicah London ne sme izgnati ljudi v države, kjer jim grozita mučenje ali smrt. Vendar pa so, kot je dejal Blair, pripravljeni to spremeniti. Britanska vlada bo preučila dopolnitev Akta o človekovih pravicah iz leta 1998, s katerim so vključili Evropsko konvencijo o človekovih pravicah.
Dopolnili bi ga tako, da bi omogočili deportacijo ljudi, ki vzpodbujajo terorizem. Z desetimi državami je London že začel pogovore o sklenitvi dogovora o izgonu. Med njimi naj bi bile Jordanija, Alžirija in Libanon.
Britanski premier je še napovedal, da bodo vsem v teroristična dejanja vpletenim avtomatično zavrnili prošnjo za azil v Veliki Britaniji. Ljudem z britanskim ali dvojnim državljanstvom bodo lahko državljanstvo odvzeli, če bodo "delovali na način, ki je v nasprotju z interesi te države," je pojasnil Blair. Skrajne skupine, kot so Al Muhajiroun in Hizb ut Tahrir, bodo prepovedali, središča, kjer naj bi se zbirali skrajneži, pa bodo zaprli, je še dodal.
Ob tem je Blair zagotovil, da ti ukrepi nikakor niso usmerjeni proti vsem muslimanom, ampak proti skrajnežem, ki ne predstavljajo islama. Po napadih v Londonu se je stališče Britancev zaostrilo, je pojasnil premier. Kljub nekaj "osamljenim in nesprejemljivim primerom rasnega in verskega sovraštva" pa je bil njihov odziv "poenoten, dostojanstven in hvalevreden ".
Ukrepi, ki jih je predstavil Blair, so sicer del paketa sprememb britanske protiteroristične zakonodaje. Del ukrepov naj bi bil sprejet že do konca tega meseca, ostale, zaradi katerih bodo potrebne zakonodajne spremembe, pa bodo jeseni predložili parlamentu.