Voda ne pozna meja

Svetovni dan voda, ki ga obeležujemo 22. marca, letos poteka pod geslom Voda ne pozna meja, s poudarkom na podzemnih vodah. Ob tem minister za okolje in prostor poziva državljane, naj pijejo vodo tudi iz pip.

Objavljeno
22. marec 2009 10.58
Ju.A./STA
Ju.A./STA
Ljubljana - Svetovni dan voda, ki ga obeležujemo na današnji dan, letos poteka pod geslom Voda ne pozna meja, s poudarkom na podzemnih vodah. Ob tem minister za okolje in prostor Karel Erjavec poziva državljane, naj pijejo vodo tudi iz pip. "Slovenija je je namreč ena redkih evropskih držav, ki lahko omogoči ta nadstandard," je poudaril.

Kot je ob svetovnem dnevu izpostavil minister Erjavec, je to dan za razmislek in ukrepanje, za reševanje vse bolj aktualnih vprašanj v zvezi z upravljanjem z vodami. "Po ocenah je Slovenija po vodnem bogastvu na 14. mestu na Zemlji. Približno tretjina pitne vode pride do potrošnikov v naravnem stanju, brez vsakršne obdelave, tudi brez dezinfekcije, kar je v Evropi redkost, in pomeni nadstandard oskrbe s pitno vodo," je izpostavil Erjavec.

Svetovni dan voda je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila v Riu de Janeiru leta 1992, namenjen pa je opozarjanju na pomen in vpliv vode na naše življenje in za izboljšanje našega odnosa do voda. Geslo letošnjega svetovnega dneva voda temelji na stališču, da lahko upravljanje čezmejnih voda poveča zaupanje in razumevanje med državami, da vodi v varnejši in mirnejši svet ter hkrati predstavlja trajnejšo ekonomsko rast.

Podzemna voda je v Sloveniji glavni vir pitne vode, z njo se oskrbuje približno 97 odstotkov prebivalcev. Slovenija se zaradi velike količine padavin uvršča med vodno najbogatejše države v Evropi. Vendar le dva odstotka slovenskih rek vsebujeta čisto pitno vodo, tako, ki sodi v prvi kakovostni razred. Čisto pitno vodo je moč najti le še v zgornjih tokovih rek, v višjem svetu slovenskih Alp.

V letu 2007 je bilo iz porečij načrpane za odstotek več vode za uporabo v gospodinjstvih in podjetjih kot leta 2006. Iz povodja Donave je bilo v letu 2007 načrpanih 167 milijonov kubičnih metrov vode, največ, 75 odstotkov, iz porečja Save. Iz povodja Jadranskega morja so načrpali 24 milijonov kubičnih metrov vode, približno enako količino pa iz povodja jadranskih rek in povodja Soče, so sporočili z državnega statističnega urada.