Kartum - V sudanski prestolnici Kartum se je danes začelo dvodnevno vrhunsko zasedanje Afriške unije (AU), naslednice Organizacije afriške enotnosti, ki združuje 53 afriških držav. Že ob začetku vrha pa se je za sporno izkazala kandidatura Sudana za predsedujočega uniji, saj je država v hudi humanitarni in politični krizi. Afriški voditelji ostajajo razdeljeni glede sudanske kandidature.
Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov, so se predstavniki petih držav - Bocvane, Etiopije, Nigra, Gabona in Alžirije - v nedeljo sestali s sudanskim predsednikom Omarjem al Baširjem, da bi ga prepričali, naj umakne kandidaturo svoje države za predsedovanje AU.
Ena od možnosti je, da bi kandidaturo svoje države ponudil predsednik Konga Denis Sassou-Nguessou. Druga možnost pa je, da bi predsednika Nigerije Oluseguna Obasanja prosili, naj ostane na položaju predsedujočega AU, na katerem je od leta 2004.
Sudansko predsedovanje bi lahko ogrozilo mirovna prizadevanja
Kampanja al Baširja, ki je prevzel oblast leta 1989 z državnim udarom, za predsedovanje AU bi lahko ogrozila mirovna prizadevanja za zahodno sudansko pokrajino Darfur, kjer je v konfliktu med vladnimi silami in uporniki v zadnjih treh letih umrlo okoli 300.000 ljudi, več kot dva milijona pa jih je moralo zapustiti svoje domove. Človekoljubne organizacije so poleg tega posvarile pred izbiro Sudana za predsedujočo AU, saj opozarjajo, da bi bila to nagrada za režim, ki ga obtožujejo genocida.
Organizacijo pesti hudo pomanjkanje denarja
Afriški voditelji bodo sicer na rednem šestem vrhu razpravljali še drugih težavnih temah, kot so proračun organizacije, razmere v Darfurju in usoda nekdanjega čadskega diktatorja Hisseneja Habreja, ki je v Belgiji obtožen zločinov proti človečnosti med svojo vladavino v letih od 1982 in 1990.
Voditelji držav članic AU, ki jo pesti kronično pomanjkanje sredstev, bodo na vrhu v Kartumu prisiljeni sprejeti letni proračun v višini 140 milijonov dolarjev, kar je 18 milijonov dolarjev manj kot v preteklem proračunskem letu. To ne bo zadostovalo niti za tekoče projekte.
AU ostaja zaradi pomanjkanja sredstva močno paralizirana pri delovanju na najbolj kriznih področjih na kontinentu. Prva mirovna operacija unije, ki poteka v Darfurju (AMIS) in ki jo sestavlja okoli 7000 pripadnikov, stane okoli 200 milijonov dolarjev na leto, kar je več kot celoten proračun AU. Zaradi pomanjkanja sredstev bodo tako verjetno operacijo v Darfurju predali Združenim narodom.