Vročinski val zajel tudi Balkan

O izredno visokih temperaturah poročajo tudi iz Srbije, Črne gore, Bosne in Hercegovine in Hrvaške.

Objavljeno
02. julij 2012 14.57
Posodobljeno
02. julij 2012 15.05
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Beograd − Vročinski val v zadnjih dneh preglavic ne povzroča le v Sloveniji, ampak tudi na Balkanu. Ponekod so zaradi tega že izdali opozorila pred nevarnostmi, ki jih lahko povzročijo visoke temperature, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Temperature v Črni gori bodo tudi v prihodnjih dneh naraščale in dosegale do 40 stopinj Celzija, meteorologi pa šele sredi meseca napovedujejo blag padec, pa še to zgolj na severu države. Zaradi visokih temperatur je tamkajšnje ministrstvo za notranje zadeve izdalo opozorilo, v katerem piše, da bo Črna gora do petega julija na udaru vročinskega vala, ki bo poskrbel za rekordne temperature. Poleg tega bo večja tudi nevarnost požarov, še posebej na širšem območju Podgorice in Danilovgrada ter ob morju.

Razmere so podobne tudi v Bosni in Hercegovini. Višegrad na vzhodu države je bil z 42 stopinjami Celzija včeraj na primer najtoplejše mesto v Evropi, v Mostarju pa so sinoči ob desetih izmerili 32 stopinj Celzija. Vročinski val se bo nadaljeval tudi v prihodnjih dneh, temperatura pa se bo po napovedih meteorologov povzpela prek 40 stopinj Celzija.

Na Hrvaškem je zelo vroče že več dni, vrhunec pa je vročina dosegla včeraj. Na Kninu so popoldne tako izmerili 39 stopinj Celzija, v Belom Manastiru pa le stopinjo manj. V ostalih delih države so se temperature gibale med 31 in 37 stopinj Celzija. Iz nekaterih delov Hrvaške sicer že poročajo o pomanjkanju vode.

Po navedbah Tanjuga, ki se sklicuje na hidrometeorološki zavod, Srbijo čaka izredno topel mesec s temperaturami nad večletnim povprečje. Blažjo ohladitev pričakujejo šele po osmem juliju, ko se bodo temperature predvidoma spustile na okoli 30 stopinj Celzija. Zveza sindikatov Republike Srbije je vsa podjetja, katerih uslužbenci delajo na prostem, zato že pozvala, da zaradi ekstremno visokih temperatur prerazporedijo delovni čas ali drugače organizirajo delovni proces in na ta način obvarujejo zdravje svojih delavcev.