VS ZN o Kosovu: »Vsiljevanje rešitev ne vodi k trajnemu sporazumu«

Ban Ki Mun: Razmere na severu pokrajine so na splošno mirne, a še vedno krhke.

Objavljeno
22. avgust 2012 19.53
Vili Einspieler, Beograd
Vili Einspieler, Beograd
Novi srbski premier Ivica Dačić je na seji varnostnega sveta Združenih narodov, ki je obravnaval poročilo o razmerah na Kosovu, poudaril, da Beograd ne more vedno le dajati, medtem ko Priština samo jemlje. Članice najvišjega organa svetovne organizacije pa so se strinjale le v tem, da se mora dialog nadaljevati.

Čeprav je Dačić v New Yorku izrazil pripravljenost za nadaljevanje dialoga s Prištino na visoki ravni, je v isti sapi ponovil stališče, da Srbija ne bo priznala enostranske neodvisnosti Kosova in da bo še naprej vztrajala, da ne more postati članica mednarodnih organizacij. Po njegovih besedah Srbija nasprotuje kakršni koli rešitvi, ki bi bila sprejeta mimo varnostnega sveta OZN; ta prav zaradi nasprotovanja držav, ki niso priznale kosovske neodvisnosti, ni sprejel nobene rešitve glede statusa Kosova. Kot je še poudaril Dačić, bo Srbija še naprej vztrajala pri stališču, da »tako imenovano Kosovo« ne more vstopiti v nobeno mednarodno organizacijo, v kateri je članstvo privilegij suverenih držav.

Dialog zahteva dve strani

Srbski premier je v zvezi z dialogom s Prištino še menil, da tehnični pogovori, ki potekajo pod pokroviteljstvom Evropske unije, niso dovolj. Po njegovem bi se pogovori morali nadaljevati na visoki ravni, Srbija pa se ne namerava izogibati nobenemu nerešenemu vprašanju. V tej zvezi je Dačić pozval mednarodno skupnost, naj od obeh strani zahteva pripravljenost na kompromis, ker dosedanji pristop, ki ne temelji na dogovarjanju, ampak na vsiljevanju rešitev, ne bo nikoli pripeljal do legitimnega in trajnega sporazuma.

Kosovski premier Hashim Thaqi je med nastopom v varnostnem svetu poudaril, da je vprašanje statusa Kosova rešeno. Po njegovem tudi vprašanje varnosti Srbov v najmlajši evropski državi ni več problem, ker da je Kosovo vzpostavilo demokratične in večetnične institucije. Sklenil je z besedami, da so tudi Srbi na Kosovu zadovoljni z varnostnim položajem in da ta zanje ni več ključno vprašanje, medtem ko je Priština bolj varna od večine prestolnic v regiji.

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je v svojem poročilu razmere na severu Kosova ocenil kot na splošno mirne, vendar še vedno krhke. Beograd in Prištino je pozval h konstruktivnosti pri uresničevanju dogovorov, ki sta jih dosegla v dialogu, pri čemer je pozdravil izjave novoizvoljenega srbskega predsednika Tomislava Nikolića, ki je potrdil zavezanost Srbije spoštovanju vseh sklenjenih dogovorov.

Vodja civilne misije OZN na Kosovu (Unmik) Farid Zarif je ocenil, da je bil na Kosovu dosežen znaten napredek. Čeprav prioritete Unmika ostajajo zaščita človekovih pravic, reševanje usode izginulih in vračanja beguncev, je Zarif še menil, da ohranitev statusa quo ni v interesu nikogar in da bi bilo treba vzpostaviti pogoje za legitimno predstavništvo prebivalstva večinsko srbskega severnega dela Kosova.

Veleposlanika ZDA in Velike Britanije sta v svojih nastopih izpostavila pripravljenost Kosova za končanje nadzorovane neodvisnosti, ki bo v skladu z odločitvijo mednarodne skupine za upravljanje Kosova (ISG) odpravljena septembra. Po pričakovanju sta predstavnika Rusije in Kitajske podprla Srbijo in opozorila ostale članice varnostnega sveta, da so Srbi na Kosovu ustrahovani.