VS ZN za povečanje misije v Kongu

Varnostni svet ZN je soglasno odobril namestitev dodatnih 3100 vojakov in policistov v okviru svoje mirovne misije v DR Kongo. Začasna okrepitev Monuca zaenkrat velja do 31. decembra.

Objavljeno
20. november 2008 18.43
uporni general Laurent Nkunda Kongo
Ma.B./STA
Ma.B./STA
New York/Kinšasa - Varnostni svet ZN je danes soglasno odobril namestitev dodatnih 3100 vojakov in policistov v okviru svoje mirovne misije v DR Kongo (Monuc). Začasna okrepitev Monuca zaenkrat velja do 31. decembra, glede na varnostno situacijo na vzhodu DR Kongo pa jo utegne VS ZN - hkrati z mandatom Monuca, ki se prav tako izteče konec leta - podaljšati.

Kot je danes ocenilo vseh 15 članic VS ZN, grozljiva situacija v DR Kongo terja okrepitev sedanje 17.000-članske misije, za katero je VS ZN zaprosil generalni sekretar ZN Ban Ki Mun. Monuc se bo tako povečal za do 2785 vojakov in 300 policistov.

 

Resolucija, katere avtorica je Francija, pod njo pa se je podpisalo več držav, izpostavlja potrebo po začasnem povečanju, saj naj bi to Monucu omogočilo, da "okrepi svojo sposobnost zaščititi civiliste, preoblikuje svojo strukturo in sile ter optimizira svojo namestitev".

 

Nekateri tudi menijo, da bi lahko povečanje misije ZN spodbudilo doseganje politične rešitve, ki bi končala nasilje med uporniki pod vodstvom Laurenta Nkunde in vladnimi silami, zaradi katerih se prebivalstvo te afriške države že sooča s humanitarno krizo.

 

Nkunda iz vrst Tutsijev vlado v Kinšasi obtožuje, da podpira uporniške Hutujce v sosednji Ruandi, ter ji grozi s strmoglavljenjem, če ne bo pristala na neposredna pogajanja z njim. Situacija na terenu postaja tudi vse bolj zapletena, saj so se na primer vladne sile v ponedeljek spopadle z milicami Mai-Mai, svojimi siceršnjimi zavezniki.

 

Uporniški Tutsiji so se v sredo sicer umaknili s treh front v pokrajini Severni Kivu, kar bi lahko prispevalo k doseganju miru v DR Kongo. Vendar pa naj bi skušali sedaj nadzor nad izpraznjenim območjem prevzeti vladne sile, milice Mai-Mai in Hutujci iz Ruande, česar uporniki po lastnih navedbah ne bodo dopustili.

 

Odkar je avgusta izbruhnilo nasilje, je moralo svoje domove in tudi begunska taborišča, v katera so se pred tem zatekli, zapustiti že najmanj 250.000 ljudi.