Reykjavik - Na Islandiji, ki jo je finančna kriza močno prizadela, se protesti ogorčenih državljanov vse bolj zaostrujejo. V ponedeljek so tako vdrli v poslopje centralne banke v Reykjaviku in zahtevali odstop guvernerja islandske banke Davida Oddssona. Več sto protestnikov se je iz poslopja banke umaknilo šele, ko jim je policija zagrozila, da jih bo odstranila s silo.
Krivi so vlada in bankirji
Konec tedna so protestniki pred stavbo parlamenta zahtevali tudi odstop vlade premiera Geira Haardeja, ki je danes finančne in gospodarske razmere v državi danes označil za "zelo resne". Tamkajšnji prebivalci namreč za ogromne dolgove Islandije poleg vodilnih v propadlih bankah krivijo prav vlado.
Huronski dolgovi države
Kot je znano je bila Islandija zaradi posledic finančne krize oktobra prisiljena nacionalizirati tri največje državne banke, trenutno pa se spopada z velikim pomanjkanjem deviz, inflacijo, ki dosega skoraj 20 odstotkov, in povečevanjem števila brezposelnih. Njena nekdaj največja banka Bank Kaupthing je v ponedeljek ameriške oblasti zaprosila za podaljšanje roka za plačilo huronskih dolgov ZDA v višini približno 20,6 milijarde evrov, kar je dvakrat več od celotnega islandskega proračuna.
Danes objavljena javnomnenjska raziskava med drugim kaže, da 32 odstotkov Islandcev še vedno zaupa Haardejevi vladi, opozicijska leva stranka Zelenih pa se je s 33 odstotno podporo povzpela na prvo mesto.