Vzhodno od raja

Evropska komisija bo v Strasbourgu bržčas sprejela priporočilo, da bi 1. januarja prihodnje leto odpravili vizume za Makedonijo, Srbijo in Črno goro.

Objavljeno
14. julij 2009 20.05
Posodobljeno
14. julij 2009 20.16
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Roman Johna Ernsta Steinbecka Vzhodno od raja obravnava pokvarjenost in koristoljubje, ljubezen, boj za sprejetje v družbi, veličino človeka in zmožnost samouničevalnosti. Nobelov nagrajenec Steinbeck namenja posebno pozornost občutku krivde in svobode. Četudi v Srbiji o krivdi, ki nima neposredne zveze s svetopisemsko zgodbo o Kajnu in Ablu, še niso izrekli zadnje besede, se njenim državljanom v bližnji prihodnosti obeta nekoliko več svobode. Srbskemu življu jo je napovedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana, ko je v Beogradu začel balkansko turnejo, prepričan, da Unija brez Srbije ne bo popolna. Evropska komisija bo v Strasbourgu bržčas sprejela priporočilo, da bi 1. januarja prihodnje leto odpravili vizume za Makedonijo, Srbijo in Črno goro, a to še ne pomeni, da je Srbija že opravila vse domače naloge.

Javier Cvetković je zagotovil, da za vstop Srbije v Unijo ni nobenih novih pogojev, vendar pa je srbska vladajoča koalicija morala že na samem začetku pogajanj o liberalizaciji vizumskega režima ugrizniti v kislo jabolko. Sprijazniti se je morala, da odprava vizumov ne bo veljala za Srbe s Kosova. Na številne kritike iz opozicije, da je oblasti očitno malo mar, ker bodo kosovski Srbi postali drugorazredni državljani, je srbski premier Mirko Cvetković le pojasnil, da odločitev o tem, komu bo padla schengenska zapora, ni v njihovih rokah.

Srbija na čelu s predsednikom države Borisom Tadićem se lahko tolaži, da ji ni treba priznati neodvisnosti Kosova, vendar brez normalizacije odnosov s Kosovom ne bo šlo. Seznam zahtev na poti do schengenskega seznama je še dolg. Srbija bo morala, ne glede na proteste kosovskih Srbov, ki se upirajo uvedbi carin na mejnih prehodih Jarinje in Brnjak, izboljšati tudi nadzor meje s Kosovom ter sodelovati z Eulexom in kosovsko policijo. Veliko bolj učinkovito kot doslej bo morala izvajati zakon o tujcih in sprejeti strategijo o migracijski politiki ter se še bolj odločno spopasti z organiziranim kriminalom in korupcijo.

Mirko Cvetković pravi, da se bo njegova vlada z zlatimi črkami zapisala v srbsko zgodovino zaradi odprave vizumov. Podpredsednik srbske vlade Božidar Đelić je izjavil, da vizumska liberalizacija z EU ne pomeni posrednega priznanja neodvisnosti Kosova. Boris Tadić opozarja, da Srbija prihodnosti ne sme vezati izključno na Kosovo. Vuk Jeremić je poudaril, da je Srbija odločno opredeljena za članstvo v EU in da je Evropa pripravljena sprejeti Srbijo. Srbski državni vrh kratko malo nujno potrebuje politično zmago, če hoče brez večjih pretresov preživeti do naslednjih volitev, odprava vizumov pa bi bila signal, da je Srbija naredila pomemben korak naprej na poti k evropskim povezavam. Še zlasti zato, ker Nizozemska vztraja, da mora Srbija skleniti sodelovanje s haaškim sodiščem, in ne privoli v deblokado sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju.

Če gre zaupati Javierju Solani, da bodo srbski državljani kmalu uživali vse ugodnosti liberalizacije vizumskega režima, kot jih že uživajo državljani držav podpisnic schengenskega sporazuma, si bodo še najbolj oddahnile generacije Srbov, ki še niso prestopile državne meje in se razgledale po belem svetu, čeprav so balkansko morijo spremljale iz zibelke ali šolskih klopi. Četudi bodo lepega dne malodušno pritegnile Vladu Kreslinu, da je pot v raj morda samo gesta in stara prazna pot, ki jo je skrila cesta ...

Iz sredine tiskane izdaje Dela