Washington hoče končati kosovski projekt

Ameriški diplomati pravijo, da bo ostalo Kosovo ključni preizkus za novo srbsko oblast.

Objavljeno
08. julij 2012 20.36
APTOPIX Serbia Kosovo
Vili Einspieler, Beograd
Vili Einspieler, Beograd

Beograd − V novejši zgodovini Srbije nobena vlada ni bila sestavljena le v Beogradu. Vmešavanje Washingtona, Bruslja in Moskve je postalo stalnica srbske politike, prvi rezultat zadnje invazije ameriških diplomatov na srbsko prestolnico pa je stisk rok nekdanjega srbskega predsednika Borisa Tadića in kosovskega premiera Hashima Thaqija ob robu konference Croatia Summit 2012 v Dubrovniku.

Mandatar za sestavo nove srbske vlade Ivica Dačić meni, da Srbija s takšnimi potezami ne bo ničesar pridobila, češ da Tadić s tem zgolj daje legitimnost Hashimu Thaqiju, ki je osumljen vpletenosti v trgovino s človeškimi organi na Kosovu. Ker na konferenci v Dubrovniku zaradi udeležbe kosovskih voditeljev tudi letos ni bilo uradnih predstavnikov Srbije, politični analitiki ocenjujejo, da udeležba Borisa Tadića ni bila sporna, češ da je bil to zasebni politični obisk.

Rokovanje Tadića in Thaqija je sprožilo burne odzive tudi na kosovski strani. V Demokratski zvezi Kosova so prepričani, da je Thaqijevo srečevanje z uradniki, ki ga ne priznavajo kot premiera države Kosovo, kršitev ustave, v gibanju Samoopredelitev pa so ocenili, da je bilo srečanje škodljivo za Kosovo, ker nakazuje, da se je aktualna kosovska oblast pripravljena pogovarjati s Srbijo o prihodnosti severa Kosova. Thaqi je namreč na konferenci dejal, da je Priština pripravljena graditi prijateljske odnose s Srbijo, sam pa da je pripravljen sesti za mizo z novim srbskim predsednikom in mandatarjem.

Beograd mora sprejeti realnost

Pomočnik ameriške državne sekretarke za evropska in evrazijska vprašanja Philip Gordon je na konferenci poudaril, da bo Srbija morala sprejeti realnost demokratičnega, suverenega, neodvisnega in večetničnega Kosova znotraj sedanjih meja, pa čeprav ne bo priznala Kosova, kar EU in ZDA tudi ne pričakujeta. S tem je v Dubrovniku napovedal ključno temo pogovorov s srbsko politično elito, ki se bodo začeli danes v Beogradu. Da hoče Washington čim prej zaključiti kosovsko zgodbo, je prejšnji teden predstavnikom vseh srbskih parlamentarnih strank dal vedeti tudi namestnik pomočnika državne sekretarke ZDA Philip Reeker.

Čeprav je glavni cilj številnih ameriških diplomatskih obiskov v Beogradu prepričevanje sestavljavcev nove srbske vlade, naj ne postavljajo pod vprašaj že doseženega napredka pri reševanju kosovskega vprašanja, se ugledni gostje najverjetneje ne bodo mogli upreti skušnjavi vplivanja na konkretno sestavo vlade. Če vladna koalicija, ki jo sestavljata začasni vodja Srbske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić in prvak Srbske socialistične stranke (SPS) Dačić, ne bo dobila blagoslova ZDA in EU, ki so še včeraj brez zadržkov podpirale Tadićevo Demokratsko stranko (DS), bo najbrž zelo kratkega diha. Navsezadnje je Washington obrnil hrbet tudi Tadiću predvsem zato, ker ni bil dovolj kooperativen pri reševanju kosovskega vprašanja, kajti ZDA glede Srbije zanima le Kosovo, ki je nedokončan ameriški geopolitični projekt.

Ameriški uradniki za zdaj le preverjajo, ali sta novi srbski predsednik Tomislav Nikolić in mandatar Dačić bolj pripravljena na sodelovanje, kot je bil Tadić. Washington se sicer še ni opredelil do Dačića, ki je po srečanju z Reekerjem poudaril, da bo vlada glede Kosova uveljavila vse dogovore, ki sta jih Beograd in Priština dosegla v dialogu pod okriljem Bruslja. Zagotovil je še, da bo njegova vlada dejavnik miru in stabilnosti v regiji.

Na dlani je, da bo Nikolića in Dačića bržčas doletela enaka usoda, kot grozi Tadiću, če v zvezi s Kosovom ne bosta igrala po notah, ki jih pišejo v Washingtonu. Zato je v igri za novega premiera še vedno tudi Tadić, ki ga je ameriška diplomacija prepričala, da je prišel v Dubrovnik, čeprav se zadnja leta konference ni udeleževal zaradi navzočnosti predstavnikov Kosova. Tako je brezpredmetna tudi njegova izjava, da naključnemu rokovanju ni treba pripisovati velikega pomena in da sta se s Thaqijem že večkrat srečala, ko so potekala pogajanja o statusu Kosova.