Kosovska Mitrovica - Nemški zunanji minister Guido Westerwelle se je med obiskom v Prištini zavzel za čim prejšnji dogovor oblasti v Beogradu in Prištini v carinskem sporu. Obe strani je pozval k uresničevanju sporazuma o rešitvi krize na severu Kosova, Beograd in Priština pa bi morala po njegovem tudi nadaljevati dialog, poroča STA.
»Zdaj je pomembno, da se uresničuje nedavno dosežena začasna rešitev. Smo za dialog pod okriljem EU in za to, da se ta dialog čim prej obnovi. Pomembno je, da se vsi spori rešijo po diplomatski poti, z dialogom in sodelovanjem,« je na novinarski konferenci v Prištini po srečanju s kosovskim premierom dejal Westerwelle.
Kosovski Srbi odstranili večino barikad
Kosovski Srbi so medtem odstranili večino cestnih barikad, ki so jih postavili konec julija po poskusu uradne Prištine, da bi uvede bojkot na uvoz blaga iz Srbije. Ostala je le še barikada v kraju Rudare. Sicer pa je noč minila mirno in brez incidentov.
Drugod v bližini prehodov Jarinje in Brnjak na meji s Srbijo so barikade odstranili, promet pa sedaj poteka normalno, predvsem za vozila mednarodnih sil Kfor. Kosovski Srbi so sicer napovedali spremljanje prometa na cestah na severu, da bi preprečili morebitno prerazporejanje albanskih policistov ali carinikov na območju, piše Slovenska tiskovna agencija.
Kot je v sredo v Kosovski Mitrovici ocenil poveljnik Kforja, general Erhard Bühler, se položaj na severu Kosova umirja, izrazil pa je pričakovanje, da se bo sporazum, ki so ga dosegli konec prejšnjega tedna, začel kmalu polno izvajati.
O usodi dogovora, ki so ga predstavniki Srbije z Bühlerjem sklenili v petek, uradna Priština pa ga je podprla, morajo odločiti še v štirih občinah na Severu Kosova (Kosovska Mitrovica, Leposavić, Zvečan in Zubin Potok). Do tega bi moralo priti že v torek na skupni seji, a so sejo hitro prekinili, težko pričakovane odločitve pa ni bilo. O dogovoru naj bi zdaj odločala vsaka občina posebej, a večina cestnih zapor je bila kljub temu že odstranjena.
Dogovor po pisanju STA predvideva odprtje spornih mejnih prehodov za potniški promet in hkratno prepoved prevoza blaga. Na mejnih prehodih naj bi izvajanje nadzora znova začasno prevzeli pripadniki Kforja, lokalni Srbi pa naj bi odstranili blokade cest.