WikiLeaks razkriva Sirske arhive

V zbirki so tako zasebna pisma višjih članov režima, kot podatki o finančnih prenosih s sirskih ministrstev v druge države.

Objavljeno
05. julij 2012 14.39
Posodobljeno
05. julij 2012 15.00
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
London − Žvižgaška spletna stran WikiLeaks je danes začela objavljati tako imenovane Sirske arhive, zbirko več kot dveh milijonov elektronskih sporočil sirskih politikov, med drugim ministrov za zunanje zadeve, finance, informiranje, promet in kulturo, ter tamkajšnjih podjetij. Dokumenti segajo do avgusta 2006, pokrivajo pa tudi obdobje vstaje proti režimu predsednika Bašarja al Asada.

Po navedbah organizacije arhiv sestavlja 2.434.899 primerkov spletne pošte, poslanih s 680 domen. V njem so tako zasebna pisma najvišjih članov vladajoče sirske stranke Baath, kot podatki o finančnih prenosih s sirskih ministrstev v druge države.

Sirski arhivi osvetljujejo notranje delovanje sirske vlade in gospodarstva, razkrivajo pa tudi, kako Zahod in njegova podjetja trdijo eno, delajo pa drugo, so zapisali pri WikiLeaksu. Ustanovitelj spletne strani Julian Assange pa je sporočil, da je objavljeni material sramoten tako za Sirijo kot za sirske nasprotnice. »Pomaga nam ne le pri kritiziranju tako ene kot druge strani, ampak tudi pri razumevanju njihovih interesov, dejanj in misli. Le razumevanjem konflikta lahko namreč upamo, da ga bomo rešili,« je sporočil Avstralec.

Kot je na svoji spletni strani še zapisala organizacija, bodo številni tuji mediji, med njimi libanonski Al Akhbar, egiptovski Al Masri Al Yum, nemški ARD, ameriški Associated Press, italijanski L'Espresso, francoski Owni in španski Publico.es, v prihodnjih mesecih objavljali zgodbe, ki bodo temeljile na teh dokumentih.

To sicer ni prvo uhajanje elektronskih sporočil iz Sirije. Februarja je namreč odlomke iz spletne pošte pripadnikov režima, do katere se je menda dokopala hekerska skupina Anonymous, objavil izraelski časnik Haaretz, marca pa je spletno pošto sirskih opozicijskih aktivistov objavil britanski časnik Guardian.

Po najnovejših podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je vse od začetka vstaje proti režimu predsednika Bašarja al Asada sredi marca lani v Siriji umrlo že več kot 16.500 ljudi. Po njihovih informacijah je umrlo 11.486 civilistov, 4.151 pripadnikov vladnih sil in 870 dezerterjev. Observatorij po poročanju francoske tiskovne agencije AFP k civilistom sicer prišteva tudi uporniške bojevnike, ki niso poklicni vojaki.