Zagreb – Hrvaška policija je spet tarča kritike javnosti in medijev, nezadovoljnih zaradi njene neučinkovitosti, očitajo pa ji tudi korupcijo. Tokrat se je zalomilo na Korčuli, kjer je policija po pretepu in streljanju aretirala domnevnega šefa korčulanskih preprodajalcev drog Jakšo Cvitanovića - Cvika. Na poti k preiskovalnemu sodniku je inšpektorja povabil na pijačo in policista sta povabilo sprejela. Prekupčevalec, ki ni bil vklenjen, jima je pobegnil. Mediji so ostro udarili po notranjem ministrstvu in afero označili za novo policijsko blamažo.
Policija še vedno išče ubežnika, o katerem je korčulanska in južnodalmatinska javnost prepričana, da je največji preprodajalec mamil v tem delu države. Kriminalista, ki slovita po precejšnjih izkušnjah, so suspendirali, notranji minister Ivica Kirin pa je napovedal temeljito preiskavo. Po neuradnih informacijah je Cvitanović policistoma pobegnil iz avta, potem ko so – po navedbah prič – v lokalu v vasi Čara sredi Korčule “v prijateljskem razpoloženju” popili kavo. Zapitek je plačal aretirani.
Pobegnil med "siesto"
V nedeljo je Cvitanović v Veli Luki hudo ranil pajdaša Rina Cetinića - Komarca. Policisti so ga po incidentu aretirali in nameravali odpeljati pred preiskovalnega sodnika dubrovniškega županijskega sodišča. Korčulani so ogorčeni, da je človek, proti kateremu je bilo vloženih več kakor 90 prijav, pobegnil, ko je bil s policisti na kavi.
Da so ga namerno izpustili, je prepričana poslanka Hrvaške stranke prava (HSP) Ruža Tomašić, ki je pod policijskim varstvom, odkar je februarja javno spregovorila o njegovi vlogi na otoku. Takrat so ji začeli groziti, da jo bodo ubili. “Ne morem več tvegati življenja in varnosti družine, medtem ko oni izpuščajo kriminalce,” je dejala poslanka. Na sestanku z notranjim ministrom bo zahtevala, da se ugotovi odgovornost dubrovniške policije, saj menda preiskuje nekatere svoje uslužbence, ki da so povezani z ubežnikom.
Priče brez policijske zaščite
Ruža Tomašić je menda tudi edina poslanka v parlamentu, ki ji je po razglasitvi samostojnosti Hrvaške podzemlje grozilo in ki je dobila policijsko zaščito. Nimajo pa je družine korčulanskih odvisnikov, ki so se doslej neuspešno bojevale proti Cvitanoviću. Tistim, ki so bili preglasni, so grozili in so postali žrtve nasilja. Nihče od žrtev, ki da jih je Cvitanović napadel ali jim grozil, noče pričati ali prijaviti takšnih dogodkov. Najbrž je dovolj, kar piše v njegovem dosjeju: da se ukvarja z drogami, nasiljem, ropi, orožjem. Domnevni vodja narkomafije, uradno zaposlen v odvetniški pisarni svoje partnerke, je vse obtožbe zanikal.
Korčulani upajo, da se bodo zdaj stvari le premaknile. Tudi zaradi medijskega pritiska na policijo, ki je po prepričanju komentatorjev poleg tožilstva in sodstva kriva, da na Korčuli pa tudi drugod po Hrvaškem nastajajo “oaze kriminala”. Časniki očitajo policiji in pravosodju korupciji, opozarjajo pa tudi na dejstvo, da si državljani zaradi takšnih dogodkov ne upajo prijavljati kaznivih dejanj.
Preberite v današnjem tiskanem Delu