Z ruandskim predsednikom o miru v Kongu

V okviru diplomatskih prizadevanj za vzpostavitev miru v DR Kongo so se nekateri ameriški in evropski predstavniki sešli tudi z ruandskim predsednikom.

Objavljeno
02. november 2008 11.09
Predsednik Ruande Paul Kagame
Ju.A./STA
Ju.A./STA
Kigali/Kinšasa- V okviru diplomatskih prizadevanj za vzpostavitev miru na zahodu afriške Demokratične republike Kongo so se nekateri ameriški in evropski predstavniki, med drugimi francoski in britanski zunanji minister Bernard Kouchner in David Miliband, v soboto zvečer v Kigaliju sešli z ruandskim predsednikom Paulom Kagamejem.

Kot je povedal ruandski predstavnik, ki je želel ostati neimenovan, se je trojica pogovarjala o srečanju med Kagamejem in predsednikom DR Konga Josephom Kabilo, ki bi se lahko odvilo v Nairobiju.

Kot je že v petek sporočil evropski komisar za razvoj in človekoljubno pomoč Louis Michel, ki je obiskal Kinšaso, sta tako Kagame kot Kabila privolila v udeležbo na vrhu, ki bi ga skupaj z nekaterimi regionalnimi organizacijami pripravili Združeni narodi.

Kouchner in Miliband sta sicer v Kigali dopotovala iz Kinšase, kjer sta se sešla s Kabilo. Na tem srečanju sta se zavzela predvsem za izpolnjevanje prekinitve ognja, ki so jo minulo sredo dosegli uporniki, zvesti nekdanjemu generalu Laurentu Nkundi, sicer pripadniki plemena Tutsijev, in vladna vojska.

Brown: DR Kongo ne sme postati druga Ruanda

Britanski premier Gordon Brown je medtem v soboto sporočil, da mednarodna skupnost "ne sme dovoliti, da DR Kongo postane druga Ruanda", kjer je v genocidu leta 1994 življenje izgubilo 800.000 ljudi.

Kagame se je sicer prav tako v soboto sestal tudi z belgijskim zunanjim ministrom Karlom De Guchtom in pomočnico ameriške državne sekretarke za afriške zadeve Jandayi Frazer, ki je prav tako vztrajala na pomembnosti srečanja med Kabilo in Kagamejem.

Čeprav oblasti DR Kongo sosednji Ruandi, kjer so na oblasti Tutsiji, očitajo, da podpira upornike pod vodstvom Nkunde, je Kagame v soboto ponovno zatrdil, da njegova država ni vpletena v najnovejši konflikt.


V Kinšasi je medtem v noči na nedeljo parlament potrdil novo vlado, ki je bila oblikovana pretekli ponedeljek in katere prva naloga bo doseči mir v vzhodni pokrajini Kivu.

Kot trdi Nkunda, s svojimi okoli 5500 borci ščiti etnično manjšino Tutsijev pred milicami Hutujcev, oblasti v Kinšasi pa obtožuje sodelovanja s hutujskimi uporniki. V begu pred trenutnim nasiljem naj bi bilo razseljenih že več deset tisoč ljudi, po podatkih Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) kar 250.000.