Beograd - Sedeminšestdesetletni nekdanji general JLA Pavle Strugar je tik pred iztekom sedeminpolletne zaporne kazni v Scheveningenu v Haagu prejšnjo nedeljo izvedel, da bodo zaradi vojnih zločinov prav tako sodili njegovemu 49-letnemu sinu Predragu, trenutno polkovniku srbske vojske.
Strugarja so na sedeminpolletno zaporno kazen, ki mu jo je prejšnji mesec haaški tribunal zmanjšal za pol leta, obsodili zaradi napada jugoslovanske vojske na civiliste in bombardiranja Dubrovnika decembra leta 1991, ko je poveljeval Drugi operativni enoti. Črnogorska javnost si ga je zapomnila zlasti po slovesu od pijanih črnogorskih prostovoljcev, v glavnem četnikov, za katere je Strugar govoril, »da se veselijo, ker je to v črnogorski navadi.«
Polkovnika Predraga Strugarja pa so črnogorske oblasti prejšnjo nedeljo obtožile vojnega zločina proti (albanskemu) prebivalstvu, ki ga je zagrešil kot poveljnik vojaškega bataljona jugoslovanske vojske v Kaludjerskem Lazu na severu Črne gore. Kot so zapisali neodvisni črnogorski mediji, je Predrag Strugar v času Natove agresije kot podpolkovnik nekdanje skupne srbsko-črnogorske vojske poveljeval beransko-andrijeviškemu bataljonu. Ta je bil nastanjen na območjih, ki mejijo s Kosovom in kjer je bilo ubitih več civilistov, v glavnem Albancev in črnogorskih državljanov. Polkovnika še niso aretirali, ker živi v Srbiji, trenutno pa je menda na dopustu. Zato je črnogorsko pravosodje za njim razpisalo tiralico, čeprav je malo upanja, da ga bo Srbija res izročila.
Črnogorski državniki so se sicer do haaškega tribunala vrsto let vedli nadvse hinavsko. Pred časom je prišlo v javnost, da so skrivali tako Radovana Karadžića (enkrat so ga celo aretirali in nato izpustili) kot tudi Ratka Mladića. Več kot desetletje so se vedli, kakor da niso slišali za zločine v Kaludjerskem Lazu in kakor da so pozabili, da so prav Karadžićeve enote iz Črne gore deportirale in nato likvidirale okoli dvajset muslimanov. Zato so zdaj, ko so doumeli, da se s haaškim tožilstvom glede vojnih zločincev ne gre šaliti, Črnogorci menda upognili hrbtenico in zelo nejevoljno, da bi rešili svojo kožo, iz naftalina hitro izvlekli primer iz okolice Rožaja. S tem se želijo izogniti obtožbam, da so odgovorni prikrivanja vojnih zločincev. Pričakovati pa je, da bodo morali kmalu obtožiti celo skupino svojih visokih pripadnikov policijskih enot, ki so sodelovali s Karadžićem in Mladićem, preden bo o tem na sojenju v Haagu spregovoril sam Karadžić.
Iz Nedela