Bruselj - Odbor za proračun v Evropskem parlamentu je na sinočnji seji zavrnil dogovor o novi finančni perspektivi Evropske unije za obdobje 2007-2013 "v sedanji obliki", torej taki, kot so jo decembra dorekli voditelji povezave. Obenem je izrazil pripravljenost na konstruktivna pogajanja, ki bi dokončni dogovor o večletnem proračunu omogočila predvidoma do konca marca. Takšno izhodišče mora zdaj potrditi še celoten parlament, ki naj bi to storil na plenarnem zasedanju v Strasbourgu prihodnjo sredo.
Odbor je bil "skoraj soglasen", zato se pričakuje, da spremembe v stališčih tudi na plenumu ne bo. Evropska komisija je tudi že nakazala pripravljenost na konstruktivna pogajanja in če bo tudi avstrijsko predsedstvo EU s strani članic dobilo takšen mandat, se bodo pogovori lahko začeli, so dodali viri. "Ne" bomo rekli, če predsedstvo na pogajanja ne bo pripravljeno, kar pa ni verjetno, so še pristavili.
Proračunski odbor je svoje stališče sicer zavzel na podlagi osnutka resolucije, ki ga je oblikoval poročevalec za perspektivo, nemški konservativni poslanec Reimer Boege. V njem je med drugim zapisano, da parlament "v sedanji obliki" dogovor zavrača, ker še "ne zagotavlja proračuna EU, ki bi zagotovil blagostanje, solidarnost in varnost za prihodnost", prav tako pa ne vsebuje mehanizma prožnosti in vloge parlamenta pri prihodnji reformi blagajne.
V podrobnejše pripombe na prihodnjo perspektivo pa se resolucija ne spušča. To bo stvar pogajanj, pojasnjujejo v parlamentu. V preteklosti so bili poslanci sicer kritični tako do velikosti nove blagajne kot tudi do prioritet. Vrh je proračun za prihodnjih sedem let omejil na 862,36 milijarde evrov, medtem ko je parlament želel, da naj bi bila težka kar 975 milijard evrov, torej prek sto milijard več, pa tudi na prioritete je imel drugačne poglede.
Nova resolucija bo parlamentu služila kot izhodišče za pogajanja. Da bo nova perspektiva dokončno sprejeta, se morajo namreč o njej uskladiti vse tri osrednje institucije, ob parlamentu sta to Svet EU, torej članice, ter Evropska komisija. Skleniti morajo t. i. medinstitucionalni dogovor, pogajanja o katerem bodo stekla predvidoma konec januarja, verjetno v obdobju od 24. do 26.
Tako predsedstvo kot parlament bi dogovor rada videla do konec marca, a kot poudarjajo v slednjem, so zanj potrebni premiki. Opazovalci ocenjujejo, da je sicer za dejanski veto parlamenta na perspektivo razmeroma malo možnosti, čeprav je teoretično možen. Bolj verjetno je, da bodo poslanci dosegli rahlo zvišanje sredstev, večjo prožnost pri zunanjepolitičnih programih, boljši nadzor pri porabi denarja in še kaj.