Začetek misije EU potekal gladko

Začetek opazovalne misije EU v Gruziji je potekal gladko, ruska vojska pa je opazovalcem, kot je bilo predvideno, dovolila vstop na tamponsko obomčje.

Objavljeno
01. oktober 2008 11.36
Javier Solana in Mihail Sakašvili
Ma.J./STA
Ma.J./STA
Deauville/Strasbourg - Začetek opazovalne misije EU v Gruziji je potekal gladko, ruska vojska pa je opazovalcem dovolila vstop na tamponsko obomčje, kot je bilo predvideno, je ob robu neformalnega zasedanja obrambnih ministrov EU danes sporočila Cristina Gallach, tiskovna predstavnica visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane.

Ob tem je zavrnila navedbe, da so se morali pogajalci pred vstopom na tamponsko območje zgodaj davi pogajati z ruskimi silami. Kot je dejala, je šlo za "redne pogovore" z ruskimi silami. "Opazovalci so lahko šli na vsa predvidena območja, premikali pa se bodo v dogovoru z Rusi," je pojasnila Gallachova.

Po besedah Gallachove opazovalci ne nosijo uniform in niso oboroženi. Na vprašanje, kaj lahko storijo v primeru napada pa je odvrnila: "Pričakujemo, da ne bodo napadeni".

Solana je ob obisku Tbilisija dan pred začetkom delovanja opazovalcev izrazil pričakovanje, da se bodo vse strani držale dogovorjenega. "Cilj misije je ruskim silam omogočiti umik," je dejal.

340 članska misija, v kateri bo okoli 200 opazovalcev, naj bi nadzorovala spoštovanje avgusta sklenjenega dogovora med Tbilisijem in Moskvo v šestih točkah. Sprva naj bi bila nameščena okoli Južne Osetije in Abhazije v zameno za umik ruskih vojaških sil z nesporno gruzijskega ozemlja do 10. oktobra.

Svet Evrope bo preiskal navedbe o kršitvah človekovih pravic

Svet Evrope bo preučil navedbe o kršitvah človekovih pravic v konfliktu med Rusijo in Gruzijo, je danes napovedal generalni sekretar SE Terry Davis. Po njegovih navedbah bo SE vzpostavil "posebni opazovalni postopek", s katerim bodo v prihodnjih tednih poskušali zbrati čimveč podatkov o obtožbah obeh strani o kršitvah človekovih pravic, ki jih je Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu prejelo več kot 1700. Velika večina tožb je uperjenih proti gruzijskim oblastem, prihajajo pa iz gruzijske separatistične regije Južna Osetija. Po navedbah diplomatov v Strasbourgu bi lahko bil ta val tožb del organizirane kampanje proti Tbilisiju.

Na območje je Svet Evrope že poslal misijo Evropskega odbora za preprečevanje mučenja (CPT), angažirale pa naj bi se tudi druge agencije Sveta Evrope, predvsem pri reševanju vprašanj razseljenih oseb in uničenih domov.

Poročilo, ki bo izšlo iz omenjenega opazovalnega postopka, bo po navedbah Davisa "popolno in objektivno", upoštevalo pa bo tudi informacije, ki so jih zbrali Evropska unija, Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi ter Združeni narodi. Njegov cilj je obenem "identificirati potrebe".

Rusija je bila v torek v Strasbourgu, kjer trenutno zaseda Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PS SE), tarča kritik zaradi posredovanja v Gruziji. Kritike si je v manjšem obsegu prislužila tudi slednja, in sicer zaradi vojaškega avanturizma. Parlamentarci SE so ob tem zahtevali neodvisno mednarodno preiskavo konflikta. PS SE naj bi se danes izrekla o tem, ali bi ruski delegaciji zaradi ruskega vmešavanja v Gruziji odvzeli glasovalno pravico. Če bo to izglasovano, bo Moskva tovrstno posledico občutila drugič. Prvič se je to zgodilo aprila 2000 zaradi vojne v Čečeniji.