Pomagali so višinski zračni tokovi
Rekord je bil dosežen, ker je Ciara poskrbela za veliko povečanje hitrosti višinskih zračnih tokov nad Atlantikom. Ti so v tem letnem času povsem običajen pojav, zaradi neurja pa so dosegli hitrost okrog 418 kilometrov na uro. In ker so se gibali v smeri letenja rekorderskega letala, sta se hitrosti boeinga in zračnega toka sešteli, tako da je letalo občasno doseglo hitrost 1327 kilometrov na uro, ne da bi pri tem prebilo zvočni zid.
Letalo je namreč glede na zrak v okolici, ki se je premikal s 418 kilometri na uro, letelo »le« s hitrostjo nekaj čez 900 kilometrov na uro. Zaradi takšne dodatne pomoči zračnih tokov je Boeing včeraj zjutraj na londonskem letališču Heathrow pristal osemdeset minut prej, kot je bilo to predvideno z voznim redom.
Za absolutno najhitrejši čezatlantski polet v zgodovini je poskrbelo nadzvočno letalo concorde družbe British Airways, ki je leta 1996 od New Yorka do Londona priletelo v dveh urah in dvainpetdesetih minutah in doseglo najvišjo hitrost več kot 2170 kilometrov na uro.