Zaradi poplav umirajo tudi Evropejci

Narasle vode še vedno ogrožajo več evropskih držav, začele pa so jemati tudi človeška življenja. Zaradi plazov in poplav je več krajev popolnoma odrezanih od sveta.

Objavljeno
23. avgust 2005 18.42
Narasla voda v Švici
Dunaj/München - Narasle vode še vedno ogrožajo več evropskih držav. Izredne razmere so razglasili v več občinah na zahodu Avstrije, kjer so narasle vode uničevale železniške tire, poplavljale ceste in sprožale zemeljske plazove. Najhuje sta prizadeti zvezni deželi Tirolska in Vorarlberg, kjer so zabeležili tudi prvo žrtev. V zahodni Avstriji je namreč nekega moškega zasul zemeljski plaz, v zvezni deželi Vorarlberg pa je bilo ranjenih šest ljudi. V tirolski metropoli Lienz je reka Inn prestopila bregove in ogrozila več znamenitosti v središču mesta.

V Vorarlbergu so ustavili železniški promet, na območju kraja Feldkirch pa je v pripravljenosti več kot tisoč gasilcev, ki jim delo otežujejo prekinjene telefonske povezave. Od ponedeljka je na območju zapadlo kar 110 litrov padavin na kvadratni meter, od sveta pa je odrezanih več krajev.

Zimskošportno središče v Garmischu odrezano od sveta

Narasle vode ogrožajo tudi jug Bavarske, kjer so v petih okrožjih razglasili izredne razmere. Na območju Garmischa so po obilnem deževju razglasili stanje pripravljenosti, evakuirali pa so območje občine Eschenlohe, kjer je gladina vode višja kot leta 1999, ko so območje prizadele t.i. stoletne poplave. Poplavljen je tudi južni del Partenkirchna. Zimskošportno središče Garmisch-Partenkirchen je odrezano od sveta. Voda je odnesla več mostov, železniški in cestni promet sta motena. Ponoči je bilo v pripravljenosti skoraj 700 gasilcev. Poplavljen je tudi kraj Kempten. Kraj Balderschwang na meji z Avstrijo pa je odrezan od sveta, potem ko je Mura prestopila bregove.

V Švici tri nove žrtve

V Švici vode naraščajo tako hitro kot še nikoli, po podatkih oblasti veliko hitreje kot v stoletnih poplavah iz leta 1999. Voda je zalila dele Berna, bregove pa so prestopile tudi mnoge reke v notranjosti države. Rekordne vrednosti so dosegle tudi gladine jezer. Zaradi naraslih voda so od sveta odrezane občine Grindelwald in Lauterbrunnem, od koder so morali evakuirati več tisoč ljudi. Reke so prestopile bregove tudi v Davosu. V Švici so zabeležili rekordno količino padavin, zaradi obilnih padavin je bilo zaprtih več cest in železniških povezav, oblasti pa so že razglasile izredne razmere. Iz Švice poročajo tudi o smrtnih žrtvah. V kantonu Graubunden na vzhodu države je narasla reka odnesla neko starejšo žensko, v kantonu Zürich pa so naplavine pod seboj pokopale nekega moškega. V mestu Brienz je v porušeni hiši umrla najstnica.

V Bolgariji prizadeta četrtina prebivalcev

Močno deževje in poplave so znova prizadele tudi Bolgarijo. V šestih občinah, med drugim tudi v dveh v prestolnici Sofija, so razglasili izredne razmere. Kot je sporočila bolgarska civilna zaščita, je v neurju na severozahodu države umrl neki moški, ki ga je zadela strela. V Bolgariji so poplave v zadnjih treh mesecih prizadele dva milijona ljudi, kar je več kot četrtina vseh prebivalcev, ter zahtevale 25 življenj.

Izredne razmere v Međimurju

Zaradi izredno visoke gladine Mure, ki je v bližini Murskega Središča dosegla višino 451 centimetrov, so davi v Međimurju razglasili izredne razmere. Mura sicer še ni prestopila bregov, kritična višina vode pa je 460 centimetrov. Na območju Svetega Martina na Muri je zaradi obilnih padavin voda zalila več deset hiš.