Zaradi škandala v parlamentu bo odstopil

Predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta Michael Martin je napovedal, da bo odstopil zaradi škandala glede poslanskih stroškov, ki je sprožil veliko nezadovoljstvo med ljudmi.

Objavljeno
19. maj 2009 18.58
Mo. B. /STA
Mo. B. /STA
London - Predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta Michael Martin je danes vendarle napovedal, da bo odstopil zaradi škandala glede poslanskih stroškov. "Da bi ohranili enotnost, sem se odločil, da odstopim s položaja predsednika na nedeljo, 21. junija," je danes v parlamentu dejal Martin.

Poslanska zbornica britanskega parlamenta naj bi nato glede na napovedi Martina njegovega naslednika volila že naslednji dan, 22. junija. To je sicer prvi odstop predsednika britanskega parlamenta v več kot tristoletni zgodovini te institucije. Leta 1695 se je moral zaradi podkupnine posloviti John Trevor.

Martin je sicer v ponedeljek izrazil globoko obžalovanje zaradi škandala, ki je pretresel celoten britanski parlament, vendar pa ni želel odstopiti, čeprav mu je skupina poslancev grozila, da bo sprožila postopek za njegovo odstavitev. Danes pa si je Martin premislil in napovedal, da bo vendarle odstopil s položaja.

Omenjeni škandal, v katerem so mediji razkrili, da so številni poslanci javna sredstva uporabljali za pokrivanje povsem lastnih stroškov, je sprožil veliko nezadovoljstvo med ljudmi, še posebej v časih recesije. Po poročanju britanskih medijev naj bi namreč nekateri poslanci javna sredstva porabili tudi za plačilo hipotek, nakupe razkošnega pohištva in celo popravila teniških igrišč in bazenov.

Za tako stanje naj bi bil Martin kot dolgoletni vodja parlamenta soodgovoren. Kritizirajo pa ga tudi, ker je večkrat nasprotoval vsakršnim poskusom, da bi sistem uporabe javnih sredstev s strani poslancev naredili bolj transparentnega.

Britanski premier Gordon Brown je že napovedal "bistvene spremembe" tega sistema. Kdor pa bi med laburisti kršil ta pravila, ne bo mogel kandidirati na naslednjih volitvah, je zatrdil Brown.

Zaradi škandala se je sicer že moral posloviti opozicijski poslanec Andrew MacKay, ki je delal kot pomočnik vodje konservativcev Davida Camerona, in sicer po razkritju izdatkov, ki jih je uvrstil med službene stroške. Zaradi sporne zahteve za povrnitev stroškov pa je odstopil tudi državni sekretar za pravosodje Shahid Malik.