Zaradi smoga zaprli več sto šol

Tajska prestolnica se z nevarno ravnjo zdravju škodljivih delcev sooča že dober mesec. 

Objavljeno
30. januar 2019 19.13
Posodobljeno
30. januar 2019 19.21
Guverner Bangkoka je 437 šolam ukazal začasno zaprtje. FOTO: Athit Perawongmetha/Reuters
Na stotine tajskih šol je danes začasno zaprlo svoja vrata, saj je raven smoga v prestolnici nevarna za zdravje. Tajske oblasti si sicer že dlje časa prizadevajo omejiti onesnaženje zraka, za izredni ukrep pa so se pristojni odločili zgolj par tednov pred prihajajočimi volitvami, poroča francoska tiskovna agencija AFP

Priljubljena turistična destinacija Bangkok se že vrsto tednov sooča z izjemno visoko ravnjo strupenih delcev v zraku. Guverner tajske prestolnice Aswin Kwanmuang je tako 437 šolam, ki jih upravljajo mestne oblasti, odredil začasno zaprtje. »Ker se stanje do 3. ali 4. februarja ne bo izboljšalo, smo se odločili zaprti šole,« je Kwanmuang pojasnil v izjavi za javnost. Izrazil je upanje, da bi hitro uspeli zmanjšati tudi število avtomobilov na cesti.

image
Znanstveniki in ekologi pozivajo k omejitvi prometa. FOTO: Jorge Silva/Reuters


Zrak v Bangkoku je sicer nadpovprečno onesnažen že od začetka januarja. Na tajskem Greenpeaceu so pojasnili, da je onesnaženje hujše kot v nekaterih kitajskih mestih, vendar vseeno neprimerljivo z onesnaženjem indijske prestolnice New Delhi. Kot je pojasnil Siwatt Pongpiachan, profesor okoljevarstvenih ved na Nacionalnem inštitutu za razvojno administracijo (NIDA), sta prav hladno in suho ozračje velik del problema, zato bi morali državni organi »resno premisliti« o konkretnih ukrepih, s katerimi bi zamejili onesnaženje. Do tako visoke onesnaženosti je prišlo zaradi različnih dejavnikov, med drugim tudi zaradi pomanjkanja vetra in vlage.

image
Raven zdravju škodljivih delcev je že dober mesec trikrat do štirikrat večja od priporočene ravni. FOTO: Jorge Silva/Reuters


Bitka s smogom je Tajsko prizadela ravno za časa vrhunca turistične sezone. Oblasti že cel mesec iščejo ustrezne rešitve, a so pri zmanjševanju onesnaženosti v veliki meri neuspešni. Med drugim so tako poskušali z umetnim sprožanjem padavin ter z brezpilotnimi letalniki, s katerimi v zrak spuščajo raztopino, ki naj bi pripomogla k očiščenju mikroskopskih delcev. 

Raven zdravju škodljivih delcev je že dober mesec kar trikrat do štirikrat večja od priporočljive vrednosti. Opozicijske stranke so zaradi neučinkovitosti vladnih ukrepov ostro nastopile zoper vlado ter pristojne pozivajo, naj sprejmejo dodatne ukrepe poleg zaprtja šol. Na Tajskem sicer volitve pričakujejo 24. marca. To bodo prve volitve, odkar je leta 2014 oblast prevzela tamkajšnja vojska. 

image
FOTO: Athit Perawongmetha/Reuters