Lokomotiva globalnega gospodarstva piha od nacionalističnih strasti, ki so jih izzvali ozemeljski sporu. Kako bo to vplivalo na stabilnost, trgovinske povezave in odnose med tekmeci, bomo šele videli.
Zasedanje Apeca – Zveza azijsko-pacifiškega ekonomskega sodelovanja – je bilo uspešno, je v nedeljo dejal ruski predsednik Vladimir Putin, potem ko so voditelji enaindvajsetih držav in regij azijsko-pacifiškega območja sprejeli skupno deklaracijo in visoko srečanje v Vladivostoku končali optimistično.
V sklepnem dokumentu je govor tudi o krizi evrskega območja, na katero so voditelji članic Apeca odgovorili z obljubami, o zmanjšanju lastnih proračunskih primanjkljajev s političnimi ukrepi, »ki bodo upoštevali posebne pogoje rastočih gospodarstev«.
Čeprav je na azijsko-pacifiškem območju veliko različnih problemov in težav, na ramenih regije po Putinovih besedah niti naključno ni tako velikega bremena kot na ramenih Evropske unije. »Dogodki v Evropi negativno vplivajo na rast na azijsko-pacifiškem območju. V takih pogojih smo odločeni delati skupaj, da bi povečali rast in obnovili zaupanje v prihodnost,« je zapisano v skupni sklepni izjavi, ki so jo podpisali voditelji članic Apeca.
Ker gre za organizacijo, ki predstavlja 40 odstotkov svetovnega prebivalstva in ustvarja 57 odstotkov globalnega družbenega proizvoda ter 48 odstotkov celotne svetovne trgovine, »zadržani optimizem«, ki so ga voditelji kazali med dvodnevnim srečanjem, ni bil brez podlage.
Kitajski predsednik Hu Jintao je obljubil, da bo njegova država storila vse za povečanje domače porabe in da bo tako pripomogla k globalnemu gospodarskemu okrevanju. Čeprav je Jintao priznal, da je kitajska gospodarska rast pod zelo velikim pritiskom, je poudaril pomen novih kitajskih investicij v infrastrukturo. Kitajska bo med drugim vložila 800 milijard juanov (približno sto milijonov evrov) v gradnjo nove linije podzemne železnice, kar bo eden od »stimulusov« prebujanja gospodarske rasti.
Medtem ko je agenda visokega srečanja v Vladivostoku med prednostne naloge uvrstila varnost prehrane, potrebo po inovacijah in borbo proti korupciji, se je med uradno izbranimi temami ves čas pojavljal duh nacionalizma, ki se skrb vzbujajoče povečuje v skoraj vseh državah azijsko-pacifiškega območja.
Čeprav so vsi voditelji Apeca za skupno mizo govorili o sodelovanju in krepitvi regionalne enotnosti, v Vladivostoku ni bilo bilateralnih srečanj med Hu Jintaom in predsednikom japonske vlade Jošihikom Nodo ter Node in južnokorejskega predsednika Li Mjung Baka, filipinskega predsednika Beninga Aquina in Hu Jintaa. Vsi našteti so – v parih – v sporu zaradi otokov in arhipelagov na Daljnem vzhodu ter ves čas hodijo po robu oborožene reakcije ene ali druge strani.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, ki je v Vladivostoku zastopala ameriškega predsednika Baracka Obamo, je voditelje regionalnega bloka opozorila, da je zdaj čas, da zmanjšajo napetosti in povečajo diplomatsko aktivnost.
»To območje je lokomotiva svetovnega gospodarstva, in to v trenutku, ko je globalno gospodarstvo še krhko. Ni v interesu Azije in gotovo tudi ne Združenih držav ali katerega koli drugega dela sveta, da bi se na azijsko-pacifiškem območju povečali sumi in občutek negotovosti glede stabilnosti in miru v tej regiji,« je dejala Clintonova in ob tem pozdravila vključitev Rusije v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Na srečanju s Putinom je Clintonova napovedala umik ameriških sankcij iz časov hladne vojne in Moskvo pozvala, da na azijskih obalah Tihega ocena prevzame vlogo dežurnega mirovnika.
V Vladivostoku se je sicer veliko več kot o človekovih pravicah govorilo o tečajih valut. Od Kitajske se je precej glasneje zahtevalo, da »sprosti« juan, kot da izpusti politične zapornike. Edino predsednica avstralske vlade Julia Gillard je napovedala, da bo na srečanju s Putinom protestirala proti zaporni kazni za članice skupine Pussy Riot. Toda avstralski premierki je umrl oče in že v soboto se je vrnila domov.