Rim - Italijanska gozdna straža je v kraju Montichiari blizu Brescie na severu države zasegla pasjo farmo Green Hill, kjer je danska transnacionalna firma Great Divide Aps vzrejala pse pasme beagle za farmacevtske firme iz vse Evrope. Na petih hektarih so imeli v štirih velikih dvoranah 2500 psov, ki nikoli niso videli sončne svetlobe. Farmacevtske firme so jih uporabljale za vivisekcijo, pa tudi za preizkuse kozmetičnih izdelkov.
Psi pasme beagle so menda posebej primerni za vivisekcijo, ker naj bi bili trdni, zdravi in živahni in ker hitro pokažejo učinke zdravil in strupov v svojem organizmu. Farmacevtske firme jih za vivisekcijo uporabljajo že desetletja, čeprav so znanstveniki že pred časom ugotovili, da poskusi na psih nikakor ne zagotavljajo enake učinkovitosti zdravila na ljudeh kot na živalih.
Bolj napredni znanstveniki so se že večkrat pridružili ljubiteljem živali v ugotovitvah, da je vivisekcija v današnjem času in na današnji ravni znanosti samo še nepotrebno in v marsikaterem primeru tudi zločinsko mučenje živali.
V Italiji je gibanje proti mučenju živali zadnja leta posebej odločno podprla zdaj že bivša Berlusconijeva ministrica Michela Vittoria Brambilla, rdečelasa lepotica, ki si je zaradi naklonjenosti do živali nakopala obilo političnih težav, odnehala pa ni. Že kot ministrica (sestopila je lansko jesen hkrati s Silviom Berlusconijem), je v »industrijskem« zrejališču beaglov v kraju Montichiari opravila več pregledov in sporočila javnosti, da psi tam živijo brez dnevne svetlobe, pol dneva pri neonski luči, pol dneva v temi, na tleh, ki niso primerna za živali, brez vsakršne možnosti za igro in normalno gibanje. Od majhnega so jih navajali na okolje laboratorija, ne pa za normalno življenje, saj so bili vsi ti kužki namenjeni zgolj vivisekciji, se pravi poskusom in mučenju.
Letošnjo pomlad so (aprila) pripadniki italijanskih gibanj proti mučenju živali po številnih protestih, ki niso obrodili sadu, vdrli v Green Hill in od tam nasilno odnesli nekaj mladičev. Policija jih je ulovila, ducat aktivistov je nekaj dni preživelo za rešetkami. Maja so živalovarstveniki pripravili nove proteste, spet so se pomerili tudi s policijo.
Ko se je že zdelo, da so borci proti mučenju živali izgubili še en boj s transnacionalko, ki je letos prodala evropskim tovarnam zdravil že 1500 mladičev za vivisekcijo, so italijanske oblasti vendarle reagirale. Trideset posebej izurjenih agentov gozdne straže je vdrlo v vzrejališče, policija je odpeljala in zaradi mučenja živali prijavila tri direktorje, objekt pa zapečatila.
Danska transnacionalka mora zdaj skupaj z italijanskimi oblastmi in s pomočjo prostovoljcev, ki bodo nadzirali dogajanje, poskrbeti za pse in jim pripraviti primerne pogoje za življenje. Ne morejo jih odpeljati in razdeliti ljubiteljem živali, dokler ustrezne strokovne službe ne preiščejo, kaj vse se je dogajalo za visokimi ogradami Green Hilla.
Italijanska izpostava danske firme je že napovedala pritožbo pred evropskim sodiščem, češ da je vse njihovo delovanje v zrejališču Green Hill absolutno skladno z evropsko zakonodajo. To je varstvenike živali in Michelo Brambilla še bolj razjezilo. Če je res, kar trdijo lastniki Green Hilla, pravijo, potem mora biti vojna poslej naperjena proti Evropski uniji in in njeni zmotni zakonodaji.
Posebej zadovoljna zaradi uspeha italijanskih kolegov, ki so prvi v Evropi dosegli zaprtje katere izmed zakonsko sicer dovoljenih mučilnic, je bila botra evropskih borcev proti mučenju živali Brigitte Bardot.