Bruselj - Severnoatlantsko zavezništvo je po sirski sestrelitvi turškega letala izrazilo solidarnost z Ankaro, po drugi strani vojaških ukrepov proti Damasku ni omenjalo.
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je dogodek označil za popolnoma nesprejemljiv in ga najostreje obsodil. Ravnanje da je še eno znamenje, da sirska oblast ne spoštuje mednarodnih pravil. Retorika Turčije je precej ostrejša. Premier Recep Tayyip Erdogan je že govoril o namernem in sovražnem napadu. Zagrozil je z vojaškim odzivom, če bi se kaj takega ponovilo. Tudi vsakršne vojaške premike ob meji bodo obravnavali kot varnostno grožnjo.
Zasedanje sveta Nata je zahtevala Turčija, ki se je sklicevala na 4. člen severnoatlantske pogodbe. V njem so predvidena posvetovanja, če članica meni, da je ogrožena njena ozemeljska celovitost, politična neodvisnost ali varnost. Takšna posvetovanja so bila sklicana le še leta 2004, tudi na pobudo Turčije - v zvezi z iraško vojno leta 2003.
V zavezništvu si ne želijo zaostrovanja med Sirijo in Turčijo, ki bi lahko privedla do izbruha vojne. Vojaško letalo F4 je sicer res bilo kratek čas v sirskem zračnem prostoru, a takšni dogodki po razlagah Ankare v regiji niso nič posebnega in ne upravičujejo sestrelitve. Tudi sirski helikopterji da so bili v zadnjem času petkrat v turškem zračnem prostoru, ne da bi bili sestreljeni.