ZDA pozvale Kitajsko k premisleku o Tibetu

ZDA so pozvale Kitajsko, naj nadaljuje pogovore z dalajlamo, obenem pa izrazile globoko zaskrbljenost glede stanja človekovih pravic v tej himalajski regiji. Peking je ameriške navedbe že označil za "neutemeljene obtožbe".

Objavljeno
11. marec 2009 12.27
Ti. K./STA
Ti. K./STA
Washington - ZDA so v torek pozvale Kitajsko, naj ponovno razmisli o svoji politiki v Tibetu in nadaljuje pogovore z dalajlamo, obenem pa izrazile globoko zaskrbljenost glede stanja človekovih pravic v tej himalajski regiji 50 let po neuspešni vstaji Tibetancev proti kitajski nadvladi. Peking je ameriške navedbe že označil za "neutemeljene obtožbe".

 

Kot so še zapisali, je kitajska politika zaradi svojega "škodljivega učinka na tibetansko vero, kulturo in življenje" v Tibetu ustvarila napetosti. Kitajsko vlado so ZDA tudi pozvale k nadaljnjim pogovorom s tibetanskim duhovnim vodjo dalajlamo, ki, kot je še enkrat zatrdil Washington, Tibet dojema kot del Kitajske. Peking Nobelovega nagrajenca za mir sicer redno obtožuje separatizma in spodbujanja nemirov.

 

"Verjamemo, da lahko obširen dialog s predstavniki dalajlame ... vodi k napredku in prinese rešitve, ki lahko pomagajo doseči pravi in trajen mir v Tibetu," so sporočili iz State Departmenta. Ta je izjavo, v kateri ponavlja svoje stališče, da je Tibet del Kitajske, izdal dan pred današnjim prvim srečanjem kitajskega zunanjega ministra Yang Jiechija in ameriško državno sekretarko Hilary Clinton v Washingtonu, ki je prvo, odkar je ameriški predsednik Barack Obame januarja nastopil položaj.

 

Kitajsko zunanje ministrstvo je ZDA že opozorilo pred njihovimi "neutemeljenimi obtožbami". Tiskovni predstavnik ministrstva Ma Zhaoxu je v izjavi na spletni strani ministrstva pozval ZDA, naj "prenehajo uporabljati tibetansko vprašanje za vmešavanje v notranje kitajske zadeve" in tako preprečijo poslabšanje odnosov med državama. Dodal je še, da je Kitajska v Tibetu pomagala doseči izjemen napredek na vseh področjih.