Reykjavik - ZDA bodo z Islandije umaknile skoraj vse svoje vojake, vendar bodo še naprej skrbele za obrambo otoka, so sporočili iz Bele hiše. Odločitev je Islandijo, ki nima rednih oboroženih sil, presenetila in je Washingtonu v zvezi s tem že zastavila nekaj vprašanj, poročajo tuje tiskovne agencije.
ZDA nameravajo do oktobra iz oporišča Keflavik umakniti letala in 1300 članov vojaškega in civilnega osebja. Islandija, ustanovna članica zveze Nato, sprašuje Washington, kako bo izpolnil svoje obveznosti iz severnoatlantske pogodbe, skrbi pa jo tudi, kaj bo s 700 islandskimi državljani, ki delajo v oporišču.
Bela hiša zagotavlja, da bodo ZDA še naprej branile Islandijo, vendar pa končujejo "stalno močno vojaško prisotnost" na otoku. Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan je ob tem napovedal, da se bosta Washington in Reykjavik pogovorila, kako posodobiti svoje sodelovanje na področju varnosti.
Pomorsko oporišče Keflavik je igralo pomembno vlogo za varnost ZDA v času hladne vojne. Tam so vzletavala ameriška izvidniška letala, ki so spremljala gibanje sovjetskih podmornic in letal.