Kijev – Ameriški predsednik George Bush bo danes sklenil dvodnevni obisk v Ukrajini, od koder bo odpotoval v sosednjo Romunijo in se bo na vrhu Nata zavzel, da bi Ukrajina dobila "pozitiven signal" glede članstva v zavezništvu.
Bush se je v Ukrajini srečal s pro-zahodno usmerjenimi politiki, beseda pa je tekla predvsem o vstopu Ukrajine v zvezo Nato. Bush je Ukrajini, ki si prizadeva, da bi v Bukarešti dobila povabilo za članstvo v Nato, obljubil, da bo Washington na vrhu zveze Nato, ki bo potekal od srede od petka v Bukarešti, podprl ukrajinske želje po čim hitrejši pridružitvi zvezi. "Ukrajina je sprejela pogumno odločitev in ZDA odločno podpirajo vašo prošnjo," je Bush dejal na novinarski konferenci z Juščenkom.
Širitev zveze Nato na vzhod oziroma države nekdanje Sovjetske zveze je razdelila zvezo Nato, saj širitvi močno nasprotuje Moskva, pridružitve Ukrajine in Gruzije pa po napovedih iz Pariza ne bo podprla niti Francija, svojo zadržanost pa je izrazila tudi Nemčija.
Sicer pa vprašanje vstopa v Nato deli tudi Ukrajino. Za številne Ukrajince vključitev v zvezo Nato nima prioritetnega značaja: vključitev namreč podpira le okoli 30 odstotkov prebivalcev. Zato je eden od namenov Bushevega obiska tudi to, da skeptike prepriča o koristih, ki bi jih Ukrajini prineslo članstvo v Natu. Po besedah ameriškega veleposlanika v Kijevu, Williama Taylorja, bo Bush v Ukrajini skušal zbrati čim več trdnih argumentov za povabilo Ukrajine v Nato, ki jih bo nato lahko predstavil v Bukarešti. Svojemu gostitelju, Viktorju Juščenku, pa bo Bush najverjetneje ponudil zagotovilo za vključitev Ukrajine v program Akcijski plan za članstvo, ki pomeni prvi korak k članstvu.
Sicer pa je Bush danes v Kijevu zagotovil, da ameriška podpora vstopu Ukrajine in Gruzije v Nato ni povezana z ameriškimi načrti za izgradnjo protiraketnega ščita v Evropi, kar je dal jasno vedeti tudi Vladimirju Putinu, je poudaril Bush.
ZDA, Kanada, baltske države in večina držav nekdanje Sovjetske zveze podpirajo takojšnjo vključitev Ukrajine in Gruzije v Akcijski načrt za članstvo, medtem ko so nekatere druge članice Nata do njune vključitve bolj ali manj zadržane.
Francija proti Ukrajini...
Francoski premier Francois Fillon je danes za francoski radio France Inter danes dejal, da Francija ne bo podprla vstopa Ukrajine in Gruzije v zvezo Nato. "Francosko stališče se v tem vprašanjju razlikuje od ameriškega", je dejal in nadaljeval: "Nasprotujemo vstopu Ukrajine in Gruzije v Nato, ker smatramo, da to ni pravi odgovor na ravnotežje sil v Evropi ter med Evropo in Rusijo. Zato si prizadevamo za dialog z Rusijo glede tega vprašanja". To pa naj bi bilo tudi sporočilo francoskega predsednika Sarkozyja zbranim na jutrišnjem vrhu Nata v Bukarešti.
... rusko svarilo Ukrajini...
Namestnik ruskega zunanjega ministra Grigorij Karasin je danes dejal, da bi članstvo Ukrajine v Natu lahko izzvalo globoko krizo med Kijevom in Moskvo ter zahtevalo spremembo prednostnih nalog ruske strateške varnosti. "Vstop Ukrajine v Nato bi pripeljal do globoke krize v rusko-ukrajinskih odnosih, kar bi imelo negativen učinek na varnost v Evropi". "Vstop Kijeva v Nato bi zahtevala spremembo prioritet naše strateške varnosti", je še dejal Karasin, ki pa ni pojasnil, ali bi šlo za diplomatski ali vojaški odgovor.
...in nemški argument o nezrelosti
Prav tako je svoje nasprotovanje povabilu Gruziji in Ukrajini izrazila tudi nemška vlada. Ob tem so v Berlinu zatrdili, da načeloma vstopu omenjenih držav v Nato ne nasprotujejo, da pa trenutno za ta korak "še nista zreli".
Sicer pa na vrhu v Bukarešti Albanija, Hrvaška in Makedonija upajo na povabilo za priključitev severnoatlantskemu zavezništvu, medtem ko sta Gruzija in Ukrajina zaprosili za Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu, ki za posamezno državo pomeni prvi korak na poti v zvezo Nato.